Expozice loštických pohárů

Od 17. 6. 2020

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích (Stálá expozice)

Nová expozice, jež vznikla pod záštitou Ministerstva kultury a s podporou města Loštic, představuje ucelenou formou fenomén výroby unikátního druhu keramiky se specifickými puchýřky, která byla vyráběna v průběhu vrcholného středověku a raného novověku pouze v Lošticích a jejich nejbližším okolí. Toto keramické zboží se však proslavilo po celé střední Evropě, loštické poháry známe z celé řady měst i šlechtických sídel daleko za hranicemi severní Moravy.

Expozice však příběh pozoruhodně silné tradice hrnčířství regionu vypráví již od pravěkých období v souvislosti s prokázaným využíváním tuhy z dolů u nedalekého Svinova při mísení keramického těsta. Hlavním tématem zůstávají unikátní poháry, nicméně expozice by také chtěla zdůraznit, že zdejší kvalitní keramická produkce pokračovala až do počátku 20. století. Tímto příběh loštických hrnčířů získává nadčasový rámec. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny i tematické interaktivní prvky.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

K výstavě Vám nabízíme možnost objednat si komentovanou prohlídku nebo komentované prohlídky s výtvarnou dílnou. V případě zájmu se, prosím, objednávejte předem na e-mailu nebo telefonu: Památník A. Kašpara, tel. 583 445 256, mobil 725 477 650, e-mail: pamatnik.lostice(zavinac)muzeum-sumperk.cz. Mgr. Pavlína Janíčková, tel. 583 363 090, e-mail: pavlina.janickova(zavinac)muzeum-sumperk.cz

Výukové programy pro děti a školy.

obrázekobrázek

obrázekobrázek