Barevný svět Markéty Bajgarové

obrázek28. 9. – 11. 12. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Amatérská výtvarnice Markéta Bajgarová z Českého Těšína, žijící v Šumperku, představí na podzim letošního roku v Galerii mladých své stylizované kresby, ve kterých velkou roli hrají barvy a přírodní motivy. V roce 2013 absolvovala kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou a od té doby se věnuje kreslení olejovými pastely. Touto výstavou se snaží upozornit na skutečnost, že kreslit může opravdu každý.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Vladimír Renčín

obrázek11. 10. – 4. 12. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Letošní, již osmnáctý ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu je věnován tvorbě spisovatele, scenáristy a vypravěče Františka Nepila (1929–1995), který proslul svými rozhlasovými fejetony, pronášenými s nezapomenutelnou dikcí a laskavým humorem. Nepil se kdysi vyznal, že něco jako „věrozvěst v knížectví kresleného humoru“ pro něj byl jeho kamarád Vladimír Renčín. Vlastivědné muzeum v Šumperku proto festivalový program obohatí výstavou kreslíře a karikaturisty Vladimíra Renčína (1941–2017), který ilustracemi doprovodil Nepilovu populární sbírku fejetonů Jak se dělá chalupa a řadu dalších knih. Své kresby začal publikovat v časopisech od konce padesátých let, vypracoval se mezi legendy českého kresleného humoru. Tisícovky jeho kreseb s charakteristickými postavičkami přinášely komentář dění a problémů ve společnosti. Své práce představil na mnoha úspěšných výstavách. Počet titulů, které za svůj život ilustroval, překročil stovku. Vedle humoristických knih a beletrie mezi nimi nechybí ani odborné publikace. Je autorem dvou večerníčků. Jeho karikatury znají chirurgové i popeláři, matematici i uklízečky, egyptologové i bezdomovci. Díky laskavosti rodin obou autorů se návštěvníci výstavy mohou těšit na Renčínovy originální kresby, reprodukce i soubor osobních předmětů z pozůstalosti Františka Nepila.

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 10. 2022 v 17 hodin. Z knihy Františka Nepila čtou studenti Gymnázia Šumperk – vstup volný.

Vstupné (mimo zahájení): plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Doprovodný program pro školy:

Pro kolektivy ze základních i středních škol k výstavě nabízíme edukační programy s výtvarnou dílnou. Program prosím objednávejte předem na e-mailu kristina.lipenska(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 583 363 087. Cena programu je 50 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

 

 

Afrika v Muzejíčku

obrázek15. 10. 2022 – 19. 3. 2023

Muzeum Šumperk (Muzejíčko)

Na podzim se šumperské Muzejíčko promění v africkou buš s množstvím divokých zvířat. Nebudou chybět lvi, antilopy, vodušky, opičky nebo gepard. Při svém putování po Africe budou muset návštěvníci překonat různé nástrahy a překážky, aby se vyhnuli nebezpečným šelmám a ostrým zubům krokodýla nilského. Základem výstavy bude sbírka dermoplastických preparátů zapůjčená od paní Jany Zemanové, doplněná exponáty z Lovecko-lesnického muzea na zámku Úsov. A jak již je v Muzejíčku zvykem, nebudou chybět tematicky zaměřené aktivity pro děti i pro jejich dospělý doprovod.

Výstava je vhodná pro předškoláky a žáky základních škol. V případě zájmu se můžete objednat na adrese vstupenky(zavinac)muzeum-sumperk.cz.

Vstupné: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 3 let zdarma

Muzejíčko bude z důvodu naplnění kapacity uzavřeno: 25. 11. od 13:00 do 14:00. Děkujeme za pochopení.

 

 

 

 

 

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař

obrázek10. 11. 2022 – 19. 2. 2023

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Regionálně zaměřená výstava přiblíží vývoj poskytování zdravotní péče v časovém rozmezí od 19. století až téměř po současnost. Soustředí se především na tři větší tematické celky. Největší z nich bude věnován historii a stavebním proměnám nemocničních areálů (Šumperk, Zábřeh, Libina, Červená Voda aj.), poliklinik a dalších vybraných zdravotnických zařízení včetně vývoje záchranné služby. Další část výstavy umožní návštěvníkům nahlédnout do světa starých lékáren. Třetí velké téma představuje lázeňská péče, která má v regionu svou dlouhodobou tradici. Textové panely budou doprovázeny nejen bohatým obrazovým materiálem, ale také zajímavými trojrozměrnými exponáty. Regionálně pojatý obsah výstavy vhodně doplní i mnohé všeobecné zajímavosti ze světa zdraví.

Výstava je svým zaměřením vhodná i pro základní a střední školy. Lze se objednat na komentovanou prohlídku s doprovodným programem, v případě zájmu i s tvořivou dílnou. Objednávejte se předem na e-mailové adrese michaela.kollerova(zavinac)muzeum-sumperk.cz, popř. na tel. č. 583 363 093 nebo mob. č. 736 760 600.

Komentovaná prohlídka pro veřejnost: středa 23. 11. 2022 v 16.00

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 10. 11. 2022 v 17 hodin.

 

 

Blues Alive

obrázekod 17. 11. 2022

Muzeum Šumperk

Současně se zahájením 26. ročníku festivalu Blues Alive bude v předsálí Rytířského sálu (bývalé informační centrum) otevřena dlouhodobá výstava mapující historii i současnost světově významného bluesového festivalu. Vedle fotografií umělců, kteří vystupovali na Blues Alive, budou k vidění i vzácné kytary s podpisy umělců a také různá ocenění, kterých festival získal za dobu své existence nespočet. Součástí expozice budou i tiskové materiály a další předměty, které pořadatelé festivalu v průběhu let vydali. Miniexpozice bude doplněna o videoprojekci a do budoucna se počítá s doplňováním jak fotografií, tak hudebních nástrojů.

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

Výstava bude zahájena vernisáží dne 17. 11. 2022 v 16 hodin.

 

 

 

 

 

 

Představení knihy: Čti Rychleby & Králický Sněžník

obrázek30. 11. 2022 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

Nová unikátní obrazová encyklopedie mapující Rychlebské hory, okolí Králického Sněžníku a polské pohraničí Rychlebských hor je první svého druhu! Kniha obsahuje spoustu dosud nepublikovaného obrazového materiálu i nové informace. Na hřeben Rychlebských hor, donedávna rozdělený neprostupnou hranicí, v ní můžete shlížet nejen z české, ale i polské strany. Svým způsobem je publikace více objevná než předchozí kniha Čti Jeseníky.

 

 

 

 

 

 

 

 

MÍLA PROKŮPKOVÁ. Kaligrafie & kresby & ilustrace.

obrázek8. 12. 2022 – 19. 2. 2023

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Autorská výstava Míly Prokůpkové, šumperské rodačky a absolventky ateliéru grafiky Dalibora Chatrného a Antonína Odehnala na Střední umělecko-průmyslové škole v Brně, nabídne náhled do světa kaligrafie a kresby, kterým se dlouhá léta věnuje.

Umění kaligrafie autorka využívá ve své volné tvorbě i při vytváření originálních blahopřání či jiných důležitých oznámení, pozvánek a rodokmenů na zakázku. Věnuje se též ilustraci knih a restaurátorství a spolupracuje s filmovými i televizními tvůrci na tvorbě rekvizit a faksimilií listin při natáčení historických filmů.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 8. 12. 2022 v 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

Adventní tvoření

9. 12. 2022 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

Těšíte se na Vánoce? Pak určitě nezapomeňte 9. prosince navštívit šumperské muzeum. Pro malé i velké návštěvníky jsme připravili pečení a zdobení perníčků, výrobu vánočních dekorací i jiné aktivity. První vánoční stromeček si tak budete moci nazdobit již u nás. V rámci akce Vám také budou zpřístupněny výstavy Vánoční a jiné příběhy v dřevořezbách Břetislava Vávry a Afrika v Muzejíčku.

Skupiny prosím objednávejte na adrese edita.vrbova(zavinac)muzeum-sumperk.cz.

Vstupné: jednotné 50 Kč, děti do 2 let zdarma

 

 

 

 

Dominik Raziel. Andělé světla

obrázek15. 12. 2022 – 5. 3. 2023

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Posledním výstavním projektem v Galerii mladých v roce 2022 bude autorská výstava s názvem Andělé světla, kterou vytvořil začínající malíř a výtvarný samouk Dominik Hrdlička. Andělské představy poprvé výtvarně ztvárnil perokresbou na papír již v devíti letech v rodné Oravě na Slovensku, čímž si začal vytvářet pozitivní vztah k umění. Od roku 2020 je jeho oblíbenou technikou kombinace akrylu, peří, kůry a neonové barvy. Téhož roku začal také používat „andělské“ umělecké jméno Dominik Raziel, se kterým se vnitřně nejvíce ztotožňuje. V této výstavě se autor snaží přenést na plátno moderní formou své duchovní vize a duševní rozpoložení.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

TOP