MUZEUM MOHELNICE

 

 

Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století a který byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. Biskupův hrad je v Mohelnici připomínán počátkem 14. století. Tehdy byl dům prodán mohelnickému fojtovi. Od 16. století sídlila v objektu fara a děkanství. V roce 1957 byla budova zakoupena pro potřeby mohelnického muzea, které zde sídlí dodnes. První staletí existence domu připomínají gotické sklepy, z období rané renesance se dochovaly vzácné fresky, z nichž nejpůsobivější je tzv. Hostina bohatcova zobrazující podobenství o boháči a Lazarovi z evangelia sv. Lukáše. Objekt byl několikrát přestavován. Současnou podobu získal po ničivém požáru z roku 1841, kdy byla vystavěna čelní fronta budovy s průjezdem a spojena s již zmiňovaným starším domem děkanství. V jedné z místností nového křídla se dochovala původní výmalba z druhé poloviny 19. století, která je autentickým doplňkem instalovaného měšťanského pokoje v nové stálé expozici Z dějin Mohelnicka. Na začátku roku 2013 byla v historických sklepních prostorách otevřena nová moderní expozice Pravěk Mohelnicka, doplněná o velkoplošnou projekci a interaktivní hernu.

Mohelnickým muzeem proletěl dron a vzniklo tak tohle nádherné video, ze kterého máme opravdu velkou radost. Celý projekt je krásným spojením supermoderní technologie s historií a výsledek opravdu stojí za to, jak se můžete sami přesvědčit.
Děkujeme autorovi Jan Barančík - DRONISTA.cz za jeho neuvěřitelnou práci a také za trpělivost, jakou prokázal zejména v podzemních prostorách muzea ????. A těšíme se na další spolupráci.

 

 

Muzeum Mohelnice
Muzeum Mohelnice
 

Kontakt

Muzeum Mohelnice
Kostelní náměstí 3
789 85 Mohelnice
GPS: 49°46'39.656"N, 16°55'9.333"E - Zobrazit na mapě

 

Správce muzea
Telefon: 583 430 693
Mobil: 725 486 802
E-mail: mohelnice(zavinac)muzeum-sumperk.cz

 

TOP