Přežili byste v pravěku?

14. 10. 2016 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

K příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který je mezinárodní oslavou archeologie a nadšení z objevování, pořádá Muzeum Šumperk celodenní program pro rodiny s dětmi, školy, školky i jiné zájemce. Přijďte si k nám vyzkoušet, jaký byl život v pravěku a co bylo pro naše předky denním chlebem. V prostoru Pavlínina dvora budete moci zkusit, jak se na ohništi pekly placky, vyrobit si vlastní hliněný korálek, misku nebo figurku, otestovat svou zručnost při spřádání nití, vystřelit si na cíl z luku, zjistit, jak náročné bylo vyrobit jen jednoduchý kamenný nástroj a mnoho dalšího.

Vstupné je 40 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

Svátek archeologie na půdě Vlastivědného muzea v Šumperku

Již od roku 2011 se v říjnu po celém světě slaví Mezinárodní den archeologie a Vlastivědné muzeum v Šumperku se letos rozhodlo připojit k tomuto významnému svátku vědy.

Den archeologie se zpočátku slavil především ve Spojených státech amerických, ale již v roce 2013 se ho účastnilo více než 70 tisíc lidí z různých států světa. V Čechách se Mezinárodní den archeologie konal poprvé v roce 2014 a letos se konečně dostává i k nám na Moravu. U této příležitosti se v prostorách Pavlínina dvora bude konat celodenní akce zaměřená především na děti s názvem „Přežili byste v pravěku?“.

Dne 14. října ožijí venkovní prostory Vlastivědného muzea v Šumperku stanovišti, u kterých si budou moci malí i velcí návštěvníci vyzkoušet pracovní postupy a řemesla typická pro různá období pravěkých dějin lidstva. Svou zručnost si budou moci návštěvníci otestovat například při mletí mouky, pečení placek na kamenech, kreslení jeskynních maleb či výrobě hliněných korálků. Jednoduchá nebyla ani práce s textilem a kůžemi – vyzkoušet si budou moci předení nití za pomoci přeslenů, řezání kůží pazourkovými nástroji nebo jednoduchou formu tkaní tzv. karetkami. Z těch náročnějších prací si budou moci návštěvníci osahat stavbu zdi pravěkého domu nebo výrobu kamenných broušených nástrojů. Vyzkoušet si budou moci i profesi archeologa při odkrývání kosterních pozůstatků z období druhohor. Dále například zjistí, jak funguje detektor kovů, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a především jaké je jeho využití při práci archeologa. K dispozici budou návštěvníkům také různé skládačky, omalovánky nebo hry s pravěkou tematikou.

Přijďte si i vy s dětmi vyzkoušet, zda byste se svou šikovností vyrovnali tehdejšímu člověku a zda by vás nesužovala nepřízeň podmínek v pravěkých dobách!

Mgr. Barbora Tomešová