Halloween a zámecká strašidla

31. 10. 2020 od 17 do 21 hodin - ZRUŠENO

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Poslední říjnovou sobotu obsadí Úsov zámecká strašidla, aby stejně jako minulý rok oslavila Halloween. I letos čekají návštěvníky prohlídky podzemních prostor a mnoho dalších atrakcí pro děti i dospělé.

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

Poutní místa naší vlasti

obrázek21. 10. – 22. 11. 2020

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Autorkou výstavy je paní Marie Němečková, která se malbě věnuje asi devět let. Je členkou malířského klubu Beneart v Praze.

Vernisáž výstavy se uskuteční 21. 10. v 17 hodin.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Tylšar: Astrofotografie deep-sky objektů

13. 10. 2020 v 18.00 hodin - ZRUŠENO

Muzeum Šumperk (přednáškový sál)

Jak vznikají krásné fotografie galaxií, mlhovin, hvězdokup a jiných objektů hlubokého vesmíru, které pak můžeme vidět třeba na internetu? Co vše je k tomu potřeba a jak náročná disciplína to je, nám přijede povyprávět Martin Tylšar, nadšený astrofotograf a pozorovatel z prostějovské hvězdárny. Přednáška je pořádána jako součást 16. ročníku literárního a filmového festivalu Město čte knihu, který připomíná jeden z pokladů světové literatury, Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho.

Vstup volný

Setkání kronikářů Svazku obcí Mikroregionu Zábřežsko

obrázek6. 10. 2020 - ZRUŠENO

Dubicko

 

 

 

 

Šumperský hafan 2020

obrázek27. 9. 2020 od 13 hodin

Muzeum Šumperk (Pavlínin dvůr)

Přihláška - Hafan 2020 (xls) Přihláška - Hafan 2020 (PDF)Přihláška - Hafan 2020/strana 1 (jpg)Hafan 2020/strana 2 (jpg)

Šumperský hafan je akce pro všechny pejsky a jejich pánečky, kde se nehledí na průkazy původu ani na krásu podle standardů.               

Šumperský hafan zve již více než deset let všechny milovníky psů a samozřejmě i jejich čtyřnohé kamarády k přátelskému soutěžení o stejnojmenný hrdý titul. Zúčastnit se jej mohou všichni pejskové – s PP i bez PP, malí i velcí, štěňátka i psí senioři. Speciální poděkování vždy patří majitelům adoptovaných psů. Od 11. ročníku pomáhá Šumperský hafan mnohem více při umisťování pejsků, a to jak chrtů a podenců, což jsou tradiční partneři Hafana, tak nově i pejsků z útulků v našem regionu, zejména z útulků v Zábřehu a Mohelnici a ze záchytných kotců ve Starém Městě. Kdyby se díky Hafanovi podařilo nějaké pejsky umístit do nových domovů, byl by to obrovský úspěch a Hafan by tím získal vyšší „level“. Pořadatelem Šumperského hafana 2020 je Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se spolkem Adopce psů bez hranic.

obrázekobrázekobrázekobrázekobrázekobrázek

obrázekobrázekobrázekobrázekobrázek

 

Všichni pejsci musí mít očkovací průkaz s platným očkováním vztekliny.

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let zdarma. Poplatek za soutěžícího psa 70 Kč.

 

Den s hrnčíři

obrázek24. 9. 2020 od 9 do 16 hodin

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Program v nové expozici pro děti, žáky mateřských a základních škol i pro širokou veřejnost, ve kterém objevíme „tajemství“ středověkých loštických hrnčířů. Přiblížíme si technologii výroby unikátních pohárů s puchýřky a prohlédneme si nejstarší pravěké keramické nálezy.

Ve výtvarné dílně si děti vyzkouší práci s hlínou. Výrobky ve tvaru loštického poháru, malé nádobky nebo korálku si odnesou s sebou.

Vstupné: jednotné 40 Kč, děti do 3 let zdarma, pedagogický doprovod zdarma

Objednávky na adrese: pavlina.janickova (@) muzeum-sumperk.cz

 

 

 

 

 

 

Umělci našeho kraje – Hugo Šilberský, Josef Hacar a Josef Lubič

obrázek23. 9. – prodlouženo do 22. 11. 2020

Muzeum Zábřeh

V letošním roce si připomínáme několik významných jubileí výtvarníků našeho kraje. V březnu uplynulo 100 let od narození loštického malíře Huga Šilberského (26. 3. 1920 – 18. 12. 1974), 85 let od narození výtvarníka, pedagoga a nakladatele Josefa Lubiče (16. 6. 1935 – 28. 9. 2012), působícího v Zábřehu, a 85 let od tragického úmrtí Josefa Hacara z Loštic (19. 3. 1901 – 13. 6. 1935), strýce H. Šilberského, který se mimo malířství věnoval také sběratelství. Všechny tyto tři umělce spojovala láska k našemu regionu, k jeho krásné přírodě, která jim byla inspirací pro jejich kresby, malby a grafiky. Výstava představí jejich volnou tvorbu, grafické a ilustrační práce a v neposlední řadě také katalogy a pozvánky z již uspořádaných výstav. Nebudou chybět ani osobní věci, doklady a ocenění.                                                                    

Vernisáž výstavy se uskuteční 23. 9. 2020 v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Online výstava Umělci našeho kraje (video - YouTube)

Pro všechny zájemce, kteří neměli možnost přijít osobně na výstavu Umělci našeho kraje, uspořádanou v Muzeu Zábřeh při příležitosti 100. výročí narození Huga Šilberského, 85. výročí narození Josefa Lubiče a 85. výročí úmrtí Josefa Hacara, jsme připravili krátkou virtuální prohlídku. Láska k regionu a k jeho krásné přírodě byla inspirací pro všechny tři umělce.

S výstavou se sice pro letošek loučíme, ale na jaře se můžete těšit na její reprízu.

 

 

Bílá paní a strašidla

obrázek19. 9. 2020 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Dne 19. září vpodvečer se role průvodců po úsovském zámku ujmou jeho strašidelní obyvatelé, kteří malé i velké návštěvníky zavedou až na hradní ochoz a do věže v nejstarších dochovaných prostorách hradu, kde přebývá Bílá paní. V rámci akce se také otevře Strašidelný labyrint, expozice Putování středověkem nebo nová výstava Nářez. Občerstvení bude zajištěno v zámeckém bufetu.

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhled do historie Branné a okolí

obrázek16. 9. – 4. 10. 2020 

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Krajina mění v průběhu času svou tvář. Není to jen dílo mocné přírody, ale také člověka. Oblast severní části šumperského okresu doznala větších změn po druhé světové válce, zejména v důsledku vysídlení původních německých obyvatel. Ne všechny obce a osady se podařilo znovu plně osídlit, mnohé proto buď zcela, nebo částečně zanikly. Nahlédněte proto s námi prostřednictvím starých pohlednic nejen do historie samotného města Branná (před rokem 1945 Kolštejn), ale především do minulosti řady lokalit v jeho blízkém či vzdálenějším okolí. Na místě mnoha z nich dnes stojí jen pár osamělých domů nebo jen trávou zarůstající zbytky staveb. Výstava vznikla ve spoluautorství I. Buriana, L. Matějčka, V. Klobouka a J. Ošance. Instalaci doplňují předměty ze sbírek muzea se vztahem k dané oblasti.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Přednáška - Zajímavosti ze světa hub

obrázek10. 9. 2020 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

V rámci výstavy Houby proběhne v přednáškovém sále šumperského muzea přednáška mykoložky Bc. Terezy Tejklové.                                                                            

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Houby

plakát10. 9. – 12. 9. 2020   

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

V předsálí Rytířského sálu proběhne ve dnech 10.–12. září 2020 21. výstava hub, věnovaná RNDr. Magdě Zmrhalové. Díky jejímu úsilí se v Šumperku od roku 1999 každoročně můžeme těšit na mykologickou výstavu.

Ani letos nebude chybět mykologická poradna, vedená prof. RNDr. B. Hlůzou, CSc., Bc. T. Tejklovou, Mgr. L. Zíbarovou a Mgr. D. Dvořákem. Návštěvníci muzea budou mít opět možnost nechat si své houby odborně určit.

Aby byla zajištěna pestrá škála exponátů, chtěli bychom se obrátit na širokou veřejnost s prosbou o podporu výstavy, a to sběrem hub k vystavení. Uvítáme jakékoliv čerstvé druhy hub. Zájemci je mohou odevzdávat na pokladně šumperského muzea během středy 9. září nebo je donést přímo na výstavu. Determinaci hub pomůže, budou-li houby neočištěné a neokrájené, ideálně doplněné údajem o lokalitě a biotopu či okolo rostoucích dřevinách. Prosíme také o uvedení jmen sběratelů, neboť vzácné či méně běžné druhy hub budou po skončení výstavy zaherbářovány.        

Jelikož budou vystaveny živé houby, je konání výstavy časově omezeno na pouhé tři dny. Návštěvu si můžete naplánovat na čtvrtek a pátek od 9.00 do 17.00 hod. nebo na sobotu od 9.00 do 12.00 hod.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

Přírodní a figurální motivy

plakát9. 9. – 18. 10. 2020

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Autorem výstavy je Jaroslav Bílý z Olomouce, který se věnuje kresbě, malbě a kolážím. Tematicky nejčastěji zpracovává architekturu a krajinu, a to jak reálnou, tak abstraktní formou.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

S objektivem v přírodě

obrázek27. 8. – 22. 11. 2020 (prodlouženo)

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Autorem výstavy je pan Josef Havelka z Hanušovic, který svou lásku k přírodě promítá do autorských fotografií lesů a hor, a to především z okolí Jeseníku.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barevný svět

obrázek5. 8. – 6. 9. 2020

Muzeum Zábřeh

Po Barevných proměnách sdružení NASLISE čeká na návštěvníky zábřežského muzea další „barevná“ výtvarná výstava. Jejím autorem je Pavel Bartoň z Horních Heřmanic, vystavující pod hlavičkou Galerie výtvarníků. Ze zdravotních důvodů se musel vzdát práce s olejovými barvami a také se musel naučit používat pravou ruku namísto levé. Jeho díla jsou malovaná s láskou k umění a k přírodě.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

Prázdninový den v muzeu

obrázek23. 7. 2020 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

Ani letos nepřijdou návštěvníci muzea o tradiční letní zábavnou akci – Prázdninový den. V Pavlínině dvoře budou od 9 do 16 hodin rozmístěna stanoviště s úkoly a soutěžemi inspirovanými aktuálními výstavami, např. interaktivní přírodovědnou Hernou plnou přírody. Zde si děti i dospělí vyzkoušejí své znalosti a logické uvažování, ale také svou pohybovou zdatnost. A navíc se u toho dobře pobaví.

Chcete-li prožít aktivní den plný zábavy, tak již víte, kam 23. července vyrazit. Nudit se u nás určitě nebudete.

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let vstup zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška a prohlídka Grafického kabinetu Václava Hollara - Václav Hollar: světově proslulý grafik 17. století

obrázek22. 7. 2020 v 17 hodin

Muzeum Zábřeh

Václav Hollar bývá právem řazen mezi nejvýznamnější evropské grafiky v dějinách umění. Jeho práce se těší velkému zájmu i v dnešní době, a proto jsme v prostorách Muzea Zábřeh připravili novou expozici jeho grafické tvorby, zpřístupněnou 12. května 2020. Slavnostní odhalení expozice vzalo za své nenadálými událostmi letošního jara, přesto bychom s Vámi rádi nový prostor otevřeli, z toho důvodu jsme připravili podvečerní přednášku včetně prohlídky vystavených grafik.

Přijďte si vyslechnout vyprávění kurátorky expozice Lenky Müllerové o životních cestách tohoto bravurního rytce a kreslíře 17. století a zjistit bližší informace o grafickém souboru jeho prací uloženém ve sbírkách zábřežského muzea, který je svým formátem považován za druhou nejpočetnější kolekci Hollarovy tvorby v České republice.

Budeme se těšit!

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

Pohádkový den na zámku Úsov

obrázek18. 7. 2020 od 9.30 do 17.00 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

V letošním roce na návštěvníky čeká mnoho nových pohádkových scének. Návštěvu přislíbili šmoulové i se zlomyslným Gargamelem, tři veselá prasátka budou bránit domeček před zlým vlkem, ježibaba bude lákat na perníčky Jeníčka s Mařenkou, zlobit budou všeteční čertíci a na malé návštěvníky se těší včelí medvídci. Tomu všemu bude velet pan král s královnou. V rámci akce se také otevře Strašidelný labyrint, expozice Putování středověkem nebo nová výstava Nářez. Občerstvení bude zajištěno v zámeckém bufetu.                                                                                   

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Vycházka: Šumperkem po stopách Georga Bergera

obrázek15. 7. 2020 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

Pro milovníky architektury, a obzvláště stavební historie Šumperka, je určena vlastivědná vycházka, kterou povede autorka výstavy Šumperský sen Georga Bergera, historička umění Kristina Lipenská. Zaměříme se nejen na všeobecně známé veřejné stavby tohoto vídeňského architekta, jakými jsou divadlo a radnice. Společně objevíme také řadu Bergerových vil, obchodní domy, hotel či vinárnu. Přiblížíme si, co obnáší tzv. Heimatstil, a zamyslíme se nad tím, proč Berger právě v Šumperku dosáhl takového úspěchu.                                      

Vycházka se uskuteční za dodržení veškerých aktuálních hygienických nařízení. Sraz účastníků bude v 17.00 hod. u pokladny muzea.                                                                                                  

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme… aneb Pomocníci v kuchyni

obrázek1. 7. – 27. 9. 2020 

Muzeum Mohelnice

Jak vypadaly první hrnce? Změnila se nějak vařečka? Víte, kdy vznikl otvírák na konzervy? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavostí z historie kuchyňských pomocníků najdete na výstavě ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. K vidění budou interiéry historických kuchyní, ale především zde představíme vývoj kuchyňského nádobí, náčiní a mechanických i elektrických přístrojů, které hospodyňka potřebovala k přípravě pokrmů. Nebude chybět ani kolekce zástěrek a užitkového textilu, který k vaření neodmyslitelně patří.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Čas lovců a sběračů

obrázek23. 6. – 18. 10. 2020

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Před více než jedním milionem let se na území dnešní jižní Evropy poprvé objevil předchůdce moderního člověka a nedlouho poté se začaly psát první dějiny osídlení dnešní Moravy. Po celou dobu trvání starších čtvrtohor, tedy do doby před asi 10 000 lety, se střídala studená a teplá období, která ovlivňovala nejenom vzhled a charakter krajiny, fauny a flóry, ale především také zvolenou strategii pro přežití tehdejšího člověka.

Jak a kdy člověk vznikl a jak vlastně vypadal v jednotlivých etapách svého vývoje? Čím se živil a s jakými dalšími živočichy mohl přijít ve své době do styku? Kdy a kde se objevují první stopy lidské činnosti a jak celý následující kulturní vývoj probíhal? Všechny tyto otázky Vám zodpoví výstava věnovaná zlomovému období nejenom v životě lidí – starší době kamenné.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

K výstavě Vám nabízíme možnost objednat si komentovanou prohlídku (20 Kč za osobu) nebo naučné programy s výtvarnou dílnou (50 Kč za osobu) pro školní i jiné kolektivy. Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie. Máte-li o naši nabídku zájem, kontaktujte nás prosím na e-mailu barbora.tomesova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na tel. čísle 583 363 094.

Výukové programy pro děti a školy. 

 

 

Derniéra výstavy Šperkovnice muzea s přednáškou Příběhy z muzejní šperkovnice

obrázek24. 6. 2020 v 18.00 hodin

Muzeum Mohelnice

Právě probíhající výstava Šperkovnice muzea představuje v Muzeu Mohelnice rozmanitý fond šperků a bižuterie z archeologických a historických muzejních sbírek. Vedle sebe jsou k vidění pravěké i novověké ozdoby jako náhrdelníky, přívěsky, prsteny, náušnice i záušnice, náramky a oděvní spony, které pocházejí z našeho regionu. Řada exponátů si s sebou nese zajímavý historický příběh či je raritou v užitém umění. Kurátoři výstavy Mgr. Jakub Halama, Ph.D., a Mgr. Lenka Müllerová se proto rozhodli uspořádat derniéru výstavy včetně přednášky, při které se detailně zaměří na několik skvostů, které opatrují muzejní depozitáře. Neopomenou také přiblížit, jak vznikala kolekce šperků a kde či za jakých okolností se v našem okolí nalezly zajímavé artefakty.

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Barevné proměny

obrázek17. 6. – 2. 8. 2020

Muzeum Zábřeh  (Minigalerie)

Výstavu obrazů a fotografií pořádá NASLISE – společenství výtvarníků ze šumperského a zábřežského regionu. Jako nástroj olejomalby a akrylové techniky je použit jak klasický štětec, tak i nevšední paletový nůž. Technika malířské špachtle umožňuje zpracování tématu formou moderního impresionismu. Na výstavě budou i obrazy malované složitou technikou voskové batiky, což je práce s horkým voskem a textilními barvami. Výsledkem jsou snové krajiny s lidskými prvky. Průřez rozsáhlou tvorbou výtvarníků společenství NASLISE a přehled výstavní činnosti najdete na webu kabinetgrafiky.wz.cz.                                               

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

Den dětí v Muzeu Šumperk

obrázek13. 6. 2020 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk (nádvoří Pavlínina dvora)

První červen je Mezinárodním dnem dětí, proto jsme se rozhodli, že pro vás v rámci oslav tohoto dne připravíme porci zábavy v podobě soutěží, sportovních aktivit, logických hádanek, kvízů či hlavolamů také u nás, v příjemném prostředí na nádvoří šumperského muzea.

Kromě již známých a oblíbených venkovních aktivit, jako je šlapací vláček, buginy, kolotoč či houpačka, se návštěvníci mohou těšit na slalomovou dráhu, lovení rybek, házení balonků i kroužků a plno jiných disciplín. I dospělí jsou něčí děti, takže i oni si mohou zasoutěžit s dětmi či si vyzkoušet logické kvízy.

Vzhledem k tomu, že akce proběhne pod širým nebem, nebude třeba mít při plnění sportovních aktivit a při dodržení rozestupů na tváři roušky. V areálu budou k dispozici nádoby s dezinfekcí. Bude důsledně dbáno na dodržování pravidel osobní i provozní hygieny všech účastníků akce v souladu s obecně platnými protiepidemickými opatřeními (mytí rukou, použití dezinfekce, nošení roušek, dodržování preventivních pravidel při kašlání, kýchání a rýmě apod.).

Vstupné: 50 Kč jednotné, děti do 3 let vstup zdarma

 

 

 

 

 

Jan Hachran

obrázek5. 6. – 23. 8. 2020

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Autor výstavy Jan Hachran je mladý malíř a výtvarník, jehož práci ovlivňuje studium historie, židovsko-křesťanské mystiky, slovanského kulturního dědictví a evropské esoterické tradice. Jeho tvorba je novodobá, spojující jak moderní tisk a využití exkluzivních materiálů, tak poctivou tradici českého řemesla.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Šumperský sen Georga Bergera

obrazek12. 5. - 30. 8. 2020

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Vídeňský architekt Georg Berger (1856–1930) se nesmazatelně podepsal na tváři Šumperka, jak ho známe dnes. Právě jeho návrh byl vybrán pro toužebně očekávanou stavbu Německého spolkového domu, kde v současnosti působí divadlo. Rovněž radnice se navzdory umístění Bergerova a Schöneho společného návrhu až na pátém místě nakonec realizovala podle nich. Berger si posléze v Šumperku našel manželku a druhý domov, především však stavebníky, kteří mu rozuměli, a on naopak vycházel vstříc jejich požadavkům. Berger pro šumperskou klientelu navrhl množství vil v zahradách, ale také bytové a obchodní domy, hotel či vinárnu. Vlastivědné muzeum v Šumperku proto v rámci dlouhodobého projektu Po stopách šumperských architektů připravilo výstavu, jejíž název vyjadřuje nebývale vřelé přijetí, kterého se Bergerovi ve městě v podhůří Jeseníků dostalo. Výstava prezentující život a dílo architekta tvořícího v duchu pozdního historismu návštěvníky provede jednotlivými Bergerovými stavbami, představí jeho charakteristický architektonický slovník a současně se pokusí odhalit klíč k architektovu úspěchu ve městě, které se pyšní přídomkem Malá Vídeň.                       

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Doprovodný program:                                                                                                             

Pro skupiny od 10 osob nabízíme vlastivědnou vycházku po šumperských stavbách Georga Bergera s výkladem autorky výstavy historičky umění Kristiny Lipenské. Program si můžete objednat na tel: 583 363 087 nebo na e-mailu: kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz.

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Do ledového moře

obrázek11. 3. – prodlouženo do 14. 6. 2020

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

V roce 2017 se Martin Strouhal vydal po stopách Jana Welzla po řece Janě a moři Laptěvů na ostrov Makar. Fotografická výstava Do ledového moře představuje výběr snímků pořízených během této expedice. Fotografie zachycují sibiřskou krajinu okolo řeky Jany (tundra) a ostrova Makar, který leží v moři Laptěvů na 72° severní šířky.                                                                  

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Zubař, lyžař, chatař a nenapravitelný šprýmař Oskar Gutwinski a Králický Sněžník

obrázek10. 3. 2020 v 17.00 hodin - PŘEDNÁŠKA SE USKUTEČNÍ

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Pojďme se vypravit do starých dobrých časů, kdy jihovýchodní svah majestátního Králického Sněžníku krášlila dřevěná Lichtensteinova chata. Symbolem dnes již zaniklého objektu se na počátku dvacátých let stal Oskar Gutwinski, svérázný zubař ze Šumperka, který na stáří vyměnil bílý plášť za čepičku s andělíčkem vystrkujícím zadek a vytvořil z chaty jedinečné místo setkávání a přátelské nálady. O životních osudech této legendární osobnosti, ale i o magickém Králickém Sněžníku bude vyprávět Matěj Matela, odborný pracovník Vlastivědného muzea Jesenicka.

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Svět kolem nás

obrázek5. 3. – prodlouženo do 31. 5. 2020

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Fotografická výstava Evžena Malého nabídne návštěvníkům témata, jako jsou příroda, zátiší nebo postřehy ze situací, kterých si často nevšimneme, a také možná trochu humoru.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

ALENA CRHONKOVÁ. Malba – kresba – grafika

obrázek3. 3. – prodlouženo do 14. 6. 2020

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Výstava s názvem ALENA CRHONKOVÁ. Malba – kresba – grafika nabídne všem milovníkům výtvarného umění průhled do celoživotního díla této autorky. V Hollarově galerii budou představeny vedle grafických prací také malby a kresby, které jsou vytvářeny jejím nepřetržitým vstřebáváním přírodních vjemů, především lesnatého údolí Drozdovské Pily u Zábřeha. Zde našla své útočiště a vlastní svébytný umělecký projev.  

Vernisáž proběhne v úterý 3. března v 17.00 hodin v Hollarově galerii Muzea Šumperk. Autorčinu tvorbu blíže představí PhDr. Dana Vilišová. Úryvek z knihy Příběhy cest. Putování po cestách i necestách okolím Drozdovské Pily a údolím Březné přednese PhDr. Marie Brožová.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Šperkovnice muzea

obrázek19. 2. – prodlouženo do 24. 6. 2020

Muzeum Mohelnice

Náhrdelníky, brože, přívěsky, prsteny, náušnice či náramky – tyto i řadu dalších šperků představuje v různých obměnách výstava s názvem Šperkovnice muzea. Návštěvníci se mohou těšit nejen na rozmanitý fond šperků a bižuterie z 18. až 20. století, ale také na významné archeologické nálezy pravěkých a novověkých ozdob z našeho regionu, vystaveny jsou i šperkovnice či pravěké „poklady“ – tzv. depoty, v nichž byly klenoty záměrně uschovány do země.

Vernisáž výstavy se uskuteční 19. 2. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 6 let zdarma

Doprovodný program pro školy k výstavě. 

 

 

 

 

 

 

JOSEF PAVLÍČEK – Šumperk kdysi

obrázek18. 2. - prodlouženo do 13. 9. 2020

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Šumperský fotograf Josef Pavlíček miloval zdejší kraj a „své“ město, kterému se ve vlastní tvorbě velmi věnoval. Neúnavně s fotoaparátem procházel šumperskými ulicemi a objevoval kouzlo starých uliček i s jejich malebnými zákoutími. Mnohdy naopak vyhledával pohledy z výšin a často viděl prostřednictvím objektivu i to, co jiní nespatřili. A tak postupně vznikl rozsáhlý a dnes cenný archív historických snímků. Nejedná se o úplnou a systematickou dokumentaci všech šumperských domů a ulic. Přesto se autorovi během desetiletí podařilo pořídit tolik zajímavých fotografií, že vydají na obsáhlou obrazovou knihu, která je ostatně již v přípravě a měla by vyjít letos na jaře. Výběr z těchto fotografií představí autorská výstava fotografa Josefa Pavlíčka s názvem „Šumperk kdysi“. Více než 400 černobílých snímků, včetně mnoha fotografií velkoformátových, z druhé poloviny 20. století umožní připomenout nejen některé události, ale především jak vypadala mnohá místa v Šumperku nebo také i domy, které již neexistují, protože musely ustoupit nové výstavbě.                                                           

Vernisáž výstavy se uskuteční 18. 2. v 17 hodin.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma 

 

 

 

 

 

Hrátky s penězi

obrázek13. 2. – prodlouženo do 20. 9. 2020

Muzeum Zábřeh

V únoru se v zábřežském muzeu otevře nová interaktivní výstava Hrátky s penězi, která návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské 100. výročí vzniku československé koruny. Chybět nemůže ani fenomén dnešní doby, kterým je jistě euro a eurozóna. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Tím ale zábava nekončí. Malí návštěvníci si mohou například vyzkoušet hmatové prvky bankovek a rozeznat ty pravé od padělků. Připraveno bude také kolo štěstí nebo miniobchůdek se vším, co k tomu patří.                                                                                

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

30 let národní přírodní rezervace Králický Sněžník

obrázek6. 2.  – 26. 4. 2020

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Nová přírodovědná výstava připomíná 30 let trvání národní přírodní rezervace (NPR) Králický Sněžník, která byla vyhlášena v roce 1990. Vznikla za účelem ochrany přirozených lesních porostů a přirozeného bezlesí (tvořeného především společenstvy arktoalpínských trávníků, lavinových drah s vysokostébelnými nivami a alpínskou vegetací silikátových skal a drolin), vrchovištních rašelinišť, pramenišť a populací vzácných a ohrožených druhů rostlin. Příroda Králického Sněžníku bude návštěvníkům přiblížena na velkoformátových fotografiích Zuzany Růžičkové, zapůjčených z muzea v Malé Moravě, ale i dermoplastickými preparáty savců a ptáků a interaktivními prvky včetně pracovních listů pro žáky a studenty.

Výstava je pořádána ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, regionálním pracovištěm Olomoucko - Správou CHKO Jeseníky, a muzeem v Malé Moravě.

Vernisáž výstavy se uskuteční 6. 2. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Herna plná přírody

obrázek31. 1. – prodlouženo do 6. 9. 2020

Muzeum Šumperk  (Muzejíčko)

Malí i velcí návštěvníci se dovědí, co žije a roste v lese, na louce, v okolí řek a rybníků a na skalách. Nejodvážnější mohou přeskákat po kamenech řeku nebo se prolézt po obří pavoučí síti a jejího tvůrce nakrmit nebo před ním zachránit jeho oběti. Zvídaví se mohou naučit počítat stáří stromů. Pro nejmenší jsou připraveny skládačky, puzzle, tiskátka a mnoho dalších zajímavostí ze světa rostlin a zvířat. V koutku mladých badatelů budou k dispozici mikroskop se speciální kamerou, informační materiály o dřevinách, rostlinách (bylinách) a hmyzu i ukázka zpracování přírodnin v přírodovědných sbírkách. Život v přírodě během čtyř ročních období přiblíží krátký film.

Vzhledem k současné situaci, v níž žáci přišli o část výuky, jsme právě pro ně v rámci herny připravili speciální doprovodný program. Ten má podobu různých hádanek rozvíjejících logické myšlení. Děti si procvičí aritmetiku, geometrii, ale i český jazyk. Také si ověří své všeobecné znalosti. Zábavu si jistě užijí s optickými klamy, které na ně v herně rovněž čekají a jež pro změnu prověří jejich zrakové schopnosti. Program je vhodný nejen pro malé návštěvníky, ale i pro jejich rodiče, kteří mohou spolu s dětmi vyzkoušet připravené hádanky a potrápit své mozkové buňky.

Výstava je vhodná pro předškoláky i pro žáky a studenty základních i středních škol. V případě zájmu se můžete objednat na adrese sarka.krellerova (@) muzeum-sumperk.cz.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

Pravdivost – Soucit – Snášenlivost v umění

obrázek22. 1. – 1. 3. 2020

Muzeum Zábřeh

Tato velice dojímavá a hluboká výstava zobrazuje na jedné straně krásu a hloubku osobní kultivace člověka žijícího podle principu pravdivosti, soucitu a snášenlivosti a na straně druhé krutost násilného pronásledování lidí věnujících se kultivační praxi Falun Gong čínským komunistickým režimem. Ukazuje lidi, kteří se i přes hrubé potlačování osobních svobod a mučení nevzdali své víry v pravdivost, soucit a snášenlivost. Iniciátorem výtvarných děl představovaných na výstavě je čínský profesor výtvarného umění a uznávaný sochař Kunlun Zhang, který byl právě za praktikování Falun Gongu odsouzen čínským komunistickým režimem k nuceným pracím v převýchovném pracovním táboře. Tomuto umělci se díky mezinárodní pomoci v roce 2001 podařilo z převýchovného pracovního tábora dostat a v roce 2003 založil seskupení profesionálních umělců s podobným osudem – Falun Dafa Artists Center.

Vernisáž výstavy se uskuteční 22. 1. v 17 hodin.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

Kovalovi – výtvarná dílna pro děti s doprovodem

obrázek22. 1. 2020 v 15 hodin

Muzeum Šumperk

Také na rok 2020 jsme pro malé výtvarníky připravili cyklus S dětmi za uměním. V lednu na nejmenší návštěvníky čeká setkání s kresbami a fotografiemi Anežky a Miroslava Kovalových. Děti si se skřítky Barvínkem a Pastelkou prohlédnou výstavu a především budou samy tvořit. Kromě obrázku si společně vytvoříme také jednoduchý hudební nástroj a staneme se na chvíli muzikanty. Program, který je určen pro nejmenší návštěvníky s doprovodem, povedou historičky umění Kristina Lipenská a Lenka Müllerová. Počet míst na program je omezen. Nabízíme možnost rezervace na telefonním čísle 583 363 070. Doporučený věk: od 2 do 7 let.

Vstupné je 40 Kč za dítě, doprovod zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

Adventní tvoření šperků a ozdob

plakát k výstavě12. 12. 2019 od 9 do 16 hodin

Muzeum Zábřeh

Příležitost příjemně se naladit na blížící se vánoční svátky a ručně vytvořit dárek někomu blízkému přinese adventní tvoření drobných šperků a vánočních ozdob v prostorách zábřežského muzea jako doprovodný program k právě probíhající výstavě Šperkovnice muzea. Akci doporučujeme rodinám s dětmi, školkám a školám i dalším zájemcům. Školní skupiny se, prosím, objednávejte na: lenka.mullerova (@) muzeum-sumperk.cz.                                  

Vstupné: 40 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adventní tvoření

plakát výstavy10. 12. 2019 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

Opět po roce jsou tu zase Vánoce a s nimi již tradiční muzejní adventní tvoření. Pro malé i velké návštěvníky bude připraveno pečení a zdobení perníčků, výroba vánočních dekorací a další aktivity. V rámci akce můžete navštívit výstavy Zmatené peníze, Kovalovi a Co přinesl Ježíšek? Hračky ze sbírky Kamily Kubáškové. Na výstavách budou přichystány mnohé interaktivní prvky, které zabaví i ty nejmenší.                                                                                      

Vstupné: 50 Kč, děti do 2 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Adventní večer v muzeu - autorské čtení

plakát k výstavě6. 12. 2019 od 17:30 hodin

Muzeum Mohelnice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vánoční tradice a zvyky v Evropě

plakát výstavy6. 12. 2019 – prodlouženo do 16. 2. 2020

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Adventní čas letos může návštěvníkům Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích zpříjemnit nová výstava. Každá země má své specifické vánoční tradice a zvyky a s některými z nich Vás seznámíme. Dozvíte se například, jaké jsou tradiční pokrmy v okolních zemích, kdo je Krampus, kde byl poprvé ozdoben vánoční stromeček nebo proč nosí v Itálii dárky čarodějnice Befana. Zajímavostí je originální vánoční pozdrav od Santy Clause ze severního pólu. Pokud to bylo možné, vycházeli jsme z vyprávění konkrétních osob žijících v daných zemích, případně z jejich vzpomínek na Vánoce v rodné vlasti. Výstava je doplněna vánočními či novoročními přáními a recepty na tradiční cukroví a pokrmy. Pro děti jsou připraveny interaktivními prvky a komentované prohlídky s výtvarnou dílnou.                                                                            

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

Nabídka komentované prohlídky a interaktivního programu k výstavě.

 

 

 

 

 

 

Vánoční ozdoby

plakát k výstavě5. 12. 2019 – 9. 2. 2020

Muzeum Mohelnice

Výstava Vánoční ozdoby představuje soukromou sbírku sběratelky Jitky Mrkosové ze Šumperka. K vidění jsou nejrůznější druhy historických vánočních ozdob vyráběných z rozmanitých materiálů, např. z vosku, vaty, papíru nebo skla (skleněné foukané a perličkové ozdoby). Sortiment vyráběných vánočních ozdob byl neobyčejně široký, ozdoby zahrnovaly několik okruhů. Byly to kupříkladu předměty denní potřeby, dětské hračky, zelenina, ovoce, zvířata, lesní plody, květiny, pohádkové bytosti, ale i výdobytky techniky, kola, saně, vozíky, auta a mnohé jiné.                                                                                                                  

Výstava se otevře 5. 12. 2019 v 9 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

Nabídka programu k výstavě.

 

 

 

 

 

Co přinesl Ježíšek? Hračky ze sbírky Kamily Kubáškové

plakát výstavy26. 11. 2019 – prodlouženo do 23. 2. 2020

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Letos si návštěvníci šumperského muzea mohou ve vánočním čase prohlédnout výstavu věnovanou dětským vánočním dárkům. Ty jsou prezentovány prostřednictvím sbírky historických hraček Kamily Kubáškové z Rýmařovska, která obsahuje téměř vše, co si děti mohly v minulosti přát od Ježíška – různé panenky, domečky pro panenky, medvídky, stavebnice nebo autíčka. Že Vánoce neznamenají honbu za nejdražším a právě módním dárkem, návštěvníkům současně připomíná například hadrová panenka Terezínka, s níž si hrála holčička v koncentračním táboře Terezín, nebo charitativní hračka Habešánek ze 30. let 20. století.        

Vernisáž výstavy se uskuteční 26. 11. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Prof. Jan Havelka – tichý génius Moravy

plakát k přednášce23. 11. 2019 v 15 hodin

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

V sobotu 23. listopadu uplyne 180 let od narození významného moravského pedagoga, redaktora, spisovatele a především zakladatele českého muzejnictví na Moravě prof. Jana Havelky, který se narodil v Lošticích. Při této příležitosti se bude 23. 11. v 15 hodin konat v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích přednáška PhDr. Františka Hýbla spojená se křtem jeho knihy, ve které zpracoval život a dílo prof. Jana Havelky.

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Od socialismu k demokracii aneb Jak jsme dělali revoluci

plakát výstavy21. 11. 2019 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

V rámci doprovodného programu k muzejní výstavě Od socialismu k demokracii je připravena i přednáška, která se zaměří na dění ve městě Šumperku v období posledních dvou desetiletí existence totality. Úvodní část bude věnována zdejším událostem pražského jara a srpnové okupace v roce 1968, následovat bude stručná charakteristika života obyvatel v tzv. normalizačním období. Další část přednášky již představí vlastní průběh sametové revoluce v Šumperku. Během přednášky bude prezentován bohatý obrazový materiál ze sbírek muzea. Součástí programu bude rovněž i prohlídka zmíněné výstavy. Přednáší historičky Mgr. Pavlína Janíčková a Mgr. Michaela Kollerová.

Vstupné: 30 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Alena Kocábová – grafika a malba na hedvábí

plakát výstavy20. 11. 2019 – 19. 1. 2020

Muzeum Zábřeh

V Minigalerii Muzea Zábřeh v domě Pod Podloubím bude od listopadu letošního roku k vidění výstava umělecké tvorby Aleny Kocábové. Prezentována bude především její grafická tvorba a malba na hedvábí. Obě výtvarná odvětví představují nosnou část osobité volné výtvarné práce autorky a doplňují její celoživotní pedagogickou činnost ve výtvarném oboru. Grafice se Alena Kocábová věnuje od doby svých studií na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kdy mimo jiné spolupracovala s básníkem O. F. Bablerem v oblasti bibliofilských tisků. Pro výstavu byl vybrán soubor grafických prací s vánoční tematikou, vytvořený technikou linorytu, který představuje významnou část autorčiny tvorby vznikající nepřetržitě od roku 1975. Jedná se o jednobarevné tisky, jež plní funkci nejen každoročních osobních přání v období vánočních svátků, ale zejména drobného originálního dárku – grafického listu, rozesílaného k rukám přátel. Grafickou tvorbu na výstavě doplňuje kolekce maleb na hedvábí. Této technice se Alena Kocábová aktivně věnuje od roku 2001. Fascinována jemností hedvábné tkaniny a možnostmi kreativních variací tohoto materiálu v kombinaci s malbou, podpořila svou zálibu absolvováním kurzu ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel v Praze. V Minigalerii bude ke zhlédnutí kolekce různobarevných šál a šátků.                          

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

Odhalení koláže Na Lavičce Václava Havla spojené s křtem sborníku

17. 11. 2019 v 17 hodin

Malý sál Městské knihovny T. G. Masaryka v Šumperku

V šest u divadla… Krátký pohled do historie sametové revoluce v Šumperku

V den 30. výročí sametové revoluce se v Malém sále Městské knihovny T. G. Masaryka v Šumperku uskuteční křest publikace nazvané V šest u divadla… Krátký pohled do historie sametové revoluce v Šumperku. Na jejím vydání se podílela Městská knihovna v Šumperku ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku.

17. 11. 2019 v 17 hodin, vstup zdarma

Sametová revoluce v Mohelnici

plakát výstavy15. 11. – 1. 12. 2019

Muzeum Mohelnice

Město Mohelnice připravuje u příležitosti oslav 30. výročí od listopadových událostí roku 1989 výstavu dobových fotografií a dokumentů v prostorách Muzea Mohelnice.

Partneři: Vlastivědné muzeum Šumperk, Skupina ČEZ.                                                             

Vernisáž výstavy se uskuteční 15. 11. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Rozhlédni se kolem

plakát výstavy15. 11. 2019 – prodlouženo do 1. 3. 2020

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Autorkou výstavy je Růžena Sedlářová, která ke své tvorbě používá především akrylové barvy. Prostřednictvím obrazů se můžete „rozhlédnout“ po okolí Bruntálu nebo malebných Benátek.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Šperkovnice muzea

plakát výstavy13. 11. 2019 – 9. 2. 2020

Muzeum Zábřeh

Náhrdelníky, brože, přívěsky, prsteny, náušnice či náramky – tyto i řadu dalších šperků představí v různých obměnách výstava s názvem Šperkovnice muzea. Návštěvníci se mohou těšit nejen na rozmanitý fond šperků a bižuterie z 18. až 20. století, ale také na významné archeologické nálezy pravěkých a novověkých ozdob z našeho regionu, dále šperkovnice i pravěké „poklady“ – tzv. depoty, v nichž byly klenoty záměrně uschovány do země.

Vernisáž výstavy se uskuteční 13. 11. 2019 v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 6 let zdarma

Nabídka komentované prohlídky či interaktivního výukového programu spojeného s tvořivou dílnou. 

 

 

 

 

 

 

Od socialismu k demokracii

plakát výstavy12. 11. – 29. 1. 2020

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku velkou retrospektivní výstavu, která své návštěvníky provede obdobím posledních dvaceti let existence totalitního režimu s přihlédnutím k regionálnímu vývoji. Výstava se ve svém úvodu vrací k událostem roku 1968 a zejména srpnové okupaci, která ukončila tolik nadějné reformní období. V další části výstavy se návštěvník ocitne ve světě normalizačního Šumperka, kde budou přiblíženy strasti i radosti každodenního života. Nahlédne do socialistické domácnosti, projde se dobovou ulicí, doprovázen typickými zástupci různých profesních či zájmových skupin, před jeho očima se také promění starý Šumperk v město s tehdy moderní sídlištní zástavbou. Závěrečná část se již podrobněji věnuje průběhu sametové revoluce v roce 1989 a změnám, které městu Šumperk i regionu přinesla. Sledované období je bohatě prezentováno množstvím exponátů z muzejních sbírek, zlomové okamžiky jsou také dokumentovány nejen s pomocí fotografií, ale i dochovanými audiovizuálními záznamy. Výstava vznikla za finanční podpory Olomouckého kraje. 

Nabízíme možnost objednat si komentovanou prohlídku, a to i s případným doprovodným programem pro žáky a studenty. Máte-li o naši nabídku zájem, můžete se objednat prostřednictvím e-mailu michaela.kollerova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na telefonním čísle 583 363 090 (cena výukového programu: 40 Kč jednotně, pedagogický doprovod zdarma).

Vernisáž výstavy se uskuteční 12. 11. 2019 v 17 hodin.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Nabídka komentovaných prohlídek pro školy. 

 

 

Prof. Jan Havelka – tichý génius Moravy

plakát výstavy9. 11. 2019 – prodlouženo do 16. 2. 2020

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Takto byla osobnost prof. Jana Havelky (23. 11. 1839 – 20. 10. 1886) charakterizována na konci 19. století. V letošním roce si připomínáme 180. výročí narození tohoto významného loštického rodáka. Pedagog, redaktor, národní buditel, historik, zeměpisec a národopisec a v neposlední řadě muzejník, to vše v jedné osobě byl prof. Jan Havelka. Narodil se do známé malířské rodiny, studoval na univerzitě ve Vídni a jako pedagog působil na Slovanském gymnáziu v Olomouci. Byl jedním ze zakladatelů Vlasteneckého spolku muzejního v Olomouci a současně stál u zrodu spolkového muzea – prvního českého muzea na Moravě. Výstava připomene život a dílo tohoto všestranného vlastence, který miloval český jazyk a rodnou Moravu.                          

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 6 let zdarma

Nabídka komentovaných prohlídek.

 

 

 

 

 

 

Toulky zábřežskou historií

7. 11. 2019

Muzeum Zábřeh

V Muzeu Zábřeh proběhne 8. ročník dějepisné soutěže Toulky zábřežskou historií. Soutěž je určena pro žáky 8. ročníku základních škol a tercie nižšího gymnázia a koná se pod záštitou vedoucí odboru školství MÚ Zábřeh, RNDr. Blanky Sedlačíkové, Ph.D. Na Vaši návštěvu se těší autor soutěže Mgr. Jaroslav Vít (učitel na ZŠ Boženy Němcové v Zábřeze) a jeho tým.

Muzeum bude celý den pro veřejnost uzavřeno. Děkujeme za pochopení.

Kovalovi

plakaát výstavy5. 11. 2019 – 2. 2. 2020

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Letošní 15. ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu představuje tvorbu spisovatele, dramatika, hudebníka a pedagoga Ilji Hurníka (1922–2013) a je hned v několika ohledech jubilejní. Vlastivědné muzeum v Šumperku již tradičně festivalové dění obohacuje výstavou některého z ilustrátorů. Soubor Hurníkových povídek Vrbová píšťalka, vydaný pro letošní ročník, ilustrovala Anežka Kovalová (*1949), která se svým manželem Miroslavem Kovalem (*1944) žije a tvoří v Sobotíně. Výstava prezentující kromě knižních ilustrací také volnou tvorbu manželů Kovalových se stává vítanou příležitostí připomenout letošní významná životní jubilea obou mimořádných osobností výtvarné scény Šumperska. Všímá si rovněž vazby Ilji Hurníka k Šumperku, jeho spolupráce se Šumperským dětským sborem Motýli a blízkého přátelství se sbormistrem Aloisem Motýlem (1929–2013), od jehož narození v září tohoto roku uplynulo devadesát let.

Zahájení výstavy 5. 11. 2019 v 17.00 hodin – z knihy Ilji Hurníka Vrbová píšťalka čtou studenti Gymnázia Šumperk – vstup volný.                  

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

Nabídka muzejních programů k výstavě

Halloween a zámecká strašidla

Plakát Helloween26. 10. 2019 od 16.30 do 21.00 hod.

Lovecko-lesnické muzeum Úsov

Poslední říjnovou sobotu obsadí Úsov zámecká strašidla, aby stejně jako minulý rok oslavila Halloween. I letos čekají návštěvníky prohlídky podzemních prostor a mnoho dalších atrakcí pro děti i dospělé.

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.   

 

 

 

 

 

 

 

 

Věra Kovářová: Recycled Art – výtvarná dílna pro děti s doprovodem

Plakát k výstavě23. 10. 2019 od 9.30 do 11.00 hodin

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

V pořadí již druhé setkání z cyklu S dětmi za uměním bude věnováno tvorbě výtvarnice Věry Kovářové, jejíž veselé koláže v letošním podzimu zdobí Výstavní síň šumperského muzea. Děti se znovu setkají se skřítky Barvínkem a Pastelkou, především se však vypraví do světa barev a tvarů z obrazů Věry Kovářové a budou samy tvořit. Program, který je určen pro nejmenší návštěvníky s doprovodem, povedou historičky umění Kristina Lipenská a Lenka Müllerová. Doporučený věk dětí: od 2 do 7 let.                                                                                         

Vstupné je 40 Kč za dítě, doprovod (jeden dospělý) zdarma.          

Počet míst na program je omezen. Nabízíme možnost rezervace na telefonním čísle 583 363 070.

 

 

 

 

 

 

Mezinárodní den archeologie

Plakát archeologie18. 10. 2019 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku již čtvrtým rokem program pro rodiny s dětmi, školy, školky i další zájemce. Návštěvníci budou moci otestovat své znalosti a skrze skutečné archeologické nálezy a také některá pravěká řemesla lépe poznat kultury našich předků.

V prostorách Pavlínina dvora budou tradičně připravena stanoviště s možností vyzkoušet si základní výrobní postupy, které byly pro pravěké lidi denním chlebem. Chybět nebude ani ukázka archeologických nálezů z jednotlivých období naší historie. Návštěvníci tak budou moci na vlastní kůži okusit, jaký byl život v pravěku. Program oslav je vhodný pro všechny věkové kategorie. Školní skupiny se prosím objednávejte na adrese: barbora.tomesova@muzeum-sumperk.cz.

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

Zmatené peníze

Plakát výstavy17. 10. 2019 – 26. 1. 2020

Muzeum Šumperk (Muzejíčko)

V říjnu se v Muzejíčku otevře nová interaktivní výstava s názvem Zmatené peníze. Jak již sám název napovídá, jejím ústředním tématem jsou platidla a jejich podoby v různých historických obdobích. První část výstavy je věnována mincím, a to od těch nejstarších až po vznik papírových bankovek. Dalším tematickým okruhem je velmi zajímavá kolekce nouzových bankovek z období kolem první světové války, vydávaných zejména v Německu, ale také v Rakousko-Uhersku, Československu, Polsku nebo Rusku. Třetím námětem je fenomén dnešní doby, kterým je jistě euro, eurozóna a současné měny zemí Evropské unie. Poslední část výstavy se pak věnuje současným českým bankovkám s důrazem na jejich ochranné nebo hmatové prvky. A protože jsme v Muzejíčku, nemůže chybět ani koutek pro děti, který je tvořen obchůdkem se vším, co k tomu patří. Vše je doplněno interaktivními prvky a různými zajímavými aktivitami.

Výstava je svým širokým zaměřením vhodná pro školky, ale také pro žáky a studenty základních i středních škol.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

Recycled Art s Věrou Kovářovou – komentovaná prohlídka s výtvarnou dílnou pro dospělé a starší děti

Plakát k výstavě16. 10. 2019 od 17.00 do 18.30

Muzeum Šumperk (výstavní síň)

Při příležitosti velké autorské výstavy ve Výstavní síni šumperského muzea přijala Věra Kovářová naše pozvání, a my tak můžeme široké veřejnosti nabídnout komentovanou prohlídku spojenou s mimořádnou autorskou výtvarnou dílnou. Návštěvníky výstavou provedou společně kurátorka výstavy Kristina Lipenská a sama autorka Věra Kovářová, která se posléze ujme role lektorky, s níž si vychutnáme tvůrčí proces při tvorbě koláže. Program doporučujeme pro dospělé a děti od 12 let.                                                                             

Vstupné je 40 Kč jednotné.                                                                                                       

Počet míst na program je omezen. Nabízíme možnost rezervace na telefonním čísle 583 363 070.

 

 

 

 

 

 

Věra Kovářová: Recycled Art – výtvarná dílna pro děti s doprovodem

Plakát k výstavě9. 10. 2019 od 15.00 do 16.30 hodin

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

V pořadí již druhé setkání z cyklu S dětmi za uměním bude věnováno tvorbě výtvarnice Věry Kovářové, jejíž veselé koláže v letošním podzimu zdobí Výstavní síň šumperského muzea. Děti se znovu setkají se skřítky Barvínkem a Pastelkou, především se však vypraví do světa barev a tvarů z obrazů Věry Kovářové a budou samy tvořit. Program, který je určen pro nejmenší návštěvníky s doprovodem, povedou historičky umění Kristina Lipenská a Lenka Müllerová. Doporučený věk dětí: od 2 do 7 let.                                                                                         

Vstupné je 40 Kč za dítě, doprovod (jeden dospělý) zdarma.          

Počet míst na program je omezen. Nabízíme možnost rezervace na telefonním čísle 583 363 070.

 

 

 

 

 

 

Loutkohraní

2. 10. 2019 od 9 do 16 hodin

Muzeum Mohelnice

K výstavě Loutky a maňásci jsme připravili pro děti, žáky mateřských a základních škol i pro širokou veřejnost doprovodný program, který nás přenese do světa pohádek. Zábavnou formou si ukážeme, jak se vyrábějí loutky a co všechno k divadlu patří. Vyzkoušíme si, jak se loutky vodí, a zahrajeme si divadelní představení. Loutku nebo maňáska si děti samy vyrobí a odnesou domů.

Vstupné je 30 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

František Remeš – Obrazy v kontrastech

Plakaát výstavy Remeš2. 10. – 10. 11. 2019

Muzeum Zábřeh

František Remeš se narodil 2. 5. 1963 v Zábřehu. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, obor tvarování hraček a dekorativních předmětů. V roce 1986 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU), kde studoval v ateliérech u profesorů Jiřího Ptáčka a Bedřicha Dlouhého. Po skončení studií působil jako odborný asistent na AVU, následně jako učitel odborných předmětů na VOŠ a SPŠ v Šumperku. V roce 2004 se vrátil do rodného města. Po svém návratu si vybral jako námět motiv řeky Moravské Sázavy, který je mu blízký, poté motiv oblohy nad nízkým horizontem Jeseníků a také portréty, možná trochu nostalgicky laděné. Tato témata se pokusil zobrazit různými způsoby, i při použití barevných deformací a v některých případech počítačových aplikací. Ve své tvorbě se věnuje klasickému způsobu malby. Vystavoval např. v Šumperku, Praze či Düsseldorfu (SRN) a teď se jeho prací může opět potěšit zábřežské publikum.

Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 10. v 17 hodin. Na vernisáži vystoupí v kulturním programu ZUŠ Zábřeh.                                                                     

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

Setkání kronikářů Svazku obcí Mikroregionu Zábřežsko

1. 10. 2019

Státní okresní archiv Šumperk

 

 

 

HEDVA / Poslední den

24. 9. 2019

Technické muzeum v Brně, Vlastivědné muzeum v Šumperku, Národní památkový ústav, ú.o.p. v Ostravě

V úterý 24. září jsme pro veřejnost připravili prohlídku areálu textilky, která v současné době ukončuje provoz. Jedná se o jednoho z tradičních textilních výrobců v regionu, který uzavírá svou historii, a textilní výroba zde zmizí. Areál bude s největší pravděpodobností přeměněn k jiným účelům. Využijte možnost naposledy nahlédnout do továrny, kde jste Vy nebo Vaši prarodiče či rodiče strávili část svého života. Přivítáme také všechny zájemce o historii tohoto objektu. Závod v Šumperku byl založen v roce 1910 V. Vinciguerou a vídeňskými obchodníky. V roce 1932 se firma mění na Amfaldern & spol. V roce 1948 je podnik začleněn do n. p. Henap (později Hedva) Moravská Třebová. Po celou dobu své existence se věnoval zpracovávání hedvábných nití z přírodního a posléze i syntetického materiálu.

 

Přijďte zavzpomínat a podělit se s námi o své vlastní zážitky.

Historický úvod k objektu továrny přednese Mgr. Michaela Ryšková z Národního památkového ústavu, ú.o.p. v Ostravě, a areálem továrny provedou zaměstnanci Hedvy. 

 

Objednávky na prohlídku přijímají:

Mária Kudelová (Vlastivědné muzeum v Šumperku)

tel. 736 760 600, e-mail: maja.kudelova (@) muzeum-sumperk.cz

 

Petra Mertová (Technické muzeum v Brně)

tel. 732 264 594, e-mail: mertova (@) technicalmuseum.cz

 

Prohlídka se uskuteční 24. září v 15 hodin při minimálním počtu 5 osob. V případě většího zájmu bude prohlídka realizována ve dvou časech.

Sraz u vrátnice Hedvy, Šumperk – ul. Zábřežská 52

Vstup zdarma

 

 

Bílá paní a strašidla

21. 9. 2019 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum Úsov

Prohlídky se strašidelnými obyvateli úsovského zámku, kteří malé i velké návštěvníky zavedou až na hradní ochoz a do věže v nejstarších dochovaných prostorách hradu, kde přebývá Bílá paní. Na nádvoří bude otevřen Strašidelný labyrint, Hádanky pánů z Vlašimi a interaktivní herna Putování středověkem.                                                                                                           

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.   

Na výstavách a akcích budou pořizovány fotografie a obrazová dokumentace pro dokumentační a propagační účely VM Šumperk.

 

 

 

 

 

 

 

Věra Kovářová: Recycled Art

Plakát k výstavě19. 9. – 27. 10. 2019

Muzeum Šumperk (výstavní síň)

Začátek podzimu bude ve Výstavní síni šumperského muzea patřit veselé hře barev a tvarů v kolážích Věry Kovářové. Rodačka z Přerova je od druhé poloviny sedmdesátých let nepřehlédnutelnou osobností šumperského kulturního dění. V současnosti je tato dáma zapálenou organizátorkou rejchartického Andělária, aktivně působí ve výboru Unie výtvarných umělců Olomoucka, vystavuje doma i v cizině. Ve své volné tvorbě doputovala od kresby a grafiky ke kolážím vytvářeným z vlastních litografií. Vybraný ústřední motiv koláže autorka s oblibou zmnožuje, vytváří nové kompozice, vazby a významy. Nepřehlédnutelnými se stávají důraz na ornament a oblíbený motiv ženské figury, které dokreslují charakteristický nádech ženskosti v autorčině výtvarném projevu. 19. září v 17 hodin se uskuteční vernisáž výstavy.          

Na vernisáži zahraje hudebník Tomáš Wurst a Petr Válek předvede performanci s využitím „recyklovaných“ hudebních nástrojů.    

Vernisáž výstavy se uskuteční 19. 9. v 17 hodin.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

Motýli šumperského depozitáře

Plakát k výstavě18. 9. – 17. 11. 2019

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Během podzimních měsíců bude v Hollarově galerii k vidění výstava motýlů z entomologických sbírek šumperského muzea. Návštěvník se může seznámit s mnoha zajímavými skupinami těchto nádherných a křehkých stvoření, která sama o sobě tvoří jednu z nejzajímavějších skupin života. Jejich proměna z larvy na krásného dospělce i jejich mimikry – barvy na křídlech – jsou pro ně více než symbolické. Výstava je určena pro základní i střední školy, stejně tak i pro jednotlivce. Pro školy bude připravena tvořivá dílna.            

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

 

Houby inspirují

Plakát k výstavě17. 9. – 27. 10. 2019

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Houby jsou objektem zájmu nejen mykologů, ale i amatérských houbařů, jejichž koníček je v české společnosti pozoruhodným fenoménem. Inspirují i mnoho umělců, kteří je zobrazují ve svých dílech, nebo je dokonce zhudebňují. Houby přitahují také pozornost dětí, i pro ně jsou motivem a inspirací k výtvarné tvorbě. Na výstavě „Houby inspirují“ mohou návštěvníci obdivovat výtvarné práce dětí základní školy a mateřské školy u Rýmařova. Jejich práce již pátým rokem obohacují šumperské výstavy živých hub. Své znalosti hub si pak zájemci mohou ověřit na fotografiích a kresbách přerovského mykologa Jiřího Polčáka, tvůrce botanických ilustrací, který se věnuje mykologii již řadu let, naše druhy hub dokonale zná a ztvárňuje je na svých nádherných kresbách, makrofotografiích a modelech hub, jež jsou od živých předloh k nerozeznání. Výstavu doplňuje kolekce známek s mykologickou tematikou Terezy Tejklové.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Malované a designové sklo

Plakát k výstavě17. 9. – 10. 11. 2019 

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Autorka Helena Bílková představuje nejrůznější designové návrhy a výrobky, včetně malovaného skla. Výstava bude doplněna fotografiemi a vystavené výrobky bude možné i zakoupit.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Evangelický kostel, Hrabová - Diether F. Domes: odsunutý rodák

plakát Domes16. 9. – 22. 9. 2019

Evangelický kostel, Hrabová

Vlastivědné muzeum v Šumperku představí výstavu maleb, kreseb, grafik a koláží německého skláře, malíře a kreslíře Diethera F. Domese v jeho rodné obci. Diether F. Domes se narodil v roce 1939 do rodiny německého učitele ve Vitošově (osada je dnes součástí obce Hrabová). Jako šestiletý zažil vysídlení německého obyvatelstva. Působil v okolí Bodamského jezera, kde se prosadil jako autor řady uměleckých realizací ve veřejném prostoru. Vyhledávány byly zejména jeho návrhy vitráží pro moderní chrámové stavby. Na pozadí důkladné studie umělcova dětství na Zábřežsku před očima návštěvníka výstavy ožívají válečné a poválečné události v regionu. Výstava tak nezůstává jen u připomenutí života a díla významného rodáka při příležitosti nedožitých 80. narozenin umělce, ale přináší též zajímavou sondu do této komplikované a diskutované kapitoly regionálních novodobých dějin, se zvláštním důrazem přímo na Hrabovou a Vitošov. Výstavu finančně podpořily: Česko-německý fond budoucnosti a společnost VÁPENKA VITOŠOV s.r.o. Výstava je pořádána ve spolupráci se synem autora Timem Domesem, obcí Hrabová a Farním sborem Českobratrské církve evangelické v Hrabové. Výstava bude zahájena vernisáží 16. září v 17 hodin.

Vernisáž výstavy se uskuteční 16. 9. 2019 v 17 hodin.

Výstava bude otevřena od úterý do soboty od 13 do 18 hodin, v neděli od 10 do 17 hodin.                                        

Vstup na výstavu je zdarma.

 

 

 

Přednáška - Houbařův rok

13. 9. 2019 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

Přednáší Bc. Tereza Tejklová.

Vstupné je 30 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

Celostátní výstava hub

12. 9. – 14. 9. 2019

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Vlastivědné muzeum v Šumperku pořádá již 20. výstavu hub. Tato výstava se současně koná v roce životního jubilea prof. RNDr. B. Hlůzy, CSc. (90 let), na jehož popud se v Šumperku v roce 1999 konala první výstava hub a který se každoročně podílí na jejím pokračování. Proto zvolilo předsednictvo České mykologické společnosti šumperskou výstavu hub celostátní mykologickou výstavou. I během letošní výstavy hub bude otevřena mykologická poradna, vedená prof. RNDr. B. Hlůzou, CSc., Bc. T. Tejklovou a Mgr. L. Zíbarovou. Návštěvníci budou mít opět možnost nechat si své houby odborně určit a mohou také poskytnut své nálezy k vystavení. Výstava bude doplněna výtvarnými pracemi žáků Základní školy a Mateřské školy Stará Ves (okr. Bruntál). Jedno z výtvarných děl dětí také ozdobí plakát a pozvánku na letošní celostátní výstavu hub.

V rámci doprovodného programu proběhnou dvě přednášky mykologů:

12. 9. v 17 hod. – Houby v literatuře a umění, prof. RNDr. Bronislav Hlůza, CSc.

13. 9. v 17 hod. – Houbařův rok, Bc. Tereza Tejklová

Vstupné na přednášky je 30 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma.

 

Obracíme se na veřejnost s prosbou o podporu této celostátní výstavy sběrem hub k vystavení. Uvítáme jakékoliv druhy hub, které zájemci mohou odevzdávat na recepci šumperského muzea během úterý a středy (10. a 11. září). Determinaci hub pomůže, budou-li houby neokrájené a doplněné údajem o lokalitě a biotopu. Prosíme také o uvedení jmen sběratelů, neboť vzácné či méně běžné druhy hub budou po skončení výstavy zaherbářovány a obohatí sbírkový fond šumperského muzea. Protože budou vystaveny živé houby, je konání výstavy časově omezeno na pouhé tři dny: ve čtvrtek a pátek od 9.00 do 17.00 hod., v sobotu od 9.00 do 12.00 hod.

Výstava se koná v předsálí Rytířského sálu, plné vstupné je 20 Kč, snížené 10 Kč, pro děti do 3 let je vstup zdarma.

 

Přednáška - Houby v literatuře a umění

12. 9. 2019 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

Přednáší prof. RNDr. Bronislav Hlůza, CSc.

Vstupné je 30 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie z depozitářů Šumperka a Úsova

Plakát k výstavě11. 9. – 17. 11. 2019

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Na fotografiích uvidíte výběr exponátů ze šumperských a úsovských muzejních depozitářů. Výstava zahrnuje sbírky geologie a zoologie. Autorem fotografií je Mgr. Milan Dvořák.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Skautské století v Zábřehu

Plakát k výstavě11. 9. – 29. 9. 2019

Muzeum Zábřeh

Skautská výstava v Zábřehu představí stoletou cestu zábřežského skautingu, která byla natřikrát přerušena, ale vždy obnovena. Dne 20. 9. proběhne speciální „skautí“ akce, po dobu jejího konání bude muzeum pro veřejnost uzavřeno.

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 9. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Německý výtvarník Diether F. Domes a jeho rodiště Vitošov

31. 8. 2019 v 17 hodin

Evangelický kostel v Hrabové

Vlastivědné muzeum v Šumperku, p. o., obec Hrabová a Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Hrabové srdečně zvou na přednášku věnovanou významnému hrabovskému rodákovi, německému výtvarníkovi Dietheru F. Domesovi (1939–2016). Po představení životního díla D. F. Domese se přednáška zaměří na osudy jeho rodiny, která prožila poválečné vysídlení německého obyvatelstva, a na válečné a těsně poválečné dějiny Hrabové a Zábřežska. Přednášku povedou historička umění Kristina Lipenská a historička Michaela Kollerová. Přednáška je pořádána s finančním přispěním Česko-německého fondu budoucnosti.          

Vstupné: jednotné 30 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Výtvarná dílna: Diether F. Domes: odsunutý rodák

28. 8. 2019 od 15.00 do 16.30 hodin

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Pro nejmenší návštěvníky a jejich rodiče jsme připravili novinku v podobě výtvarně zaměřených muzejních programů k uměleckým výstavám, které povedou historičky umění Kristina Lipenská a Lenka Müllerová. První setkání z cyklu S dětmi za uměním bude věnováno tvorbě německého výtvarníka narozeného ve Vitošově, Diethera F. Domese. Děti se setkají s originálními díly, hravou formou se naučí to nejdůležitější o výtvarných technikách a především budou samy tvořit. Doporučený věk: od 2 do 7 let.                                 

Vstupné je 40 Kč za dítě, doprovod zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

Komentovaná prohlídka: Diether F. Domes: odsunutý rodák

20. 8. 2019 v 17 hodin

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Komentovaná prohlídka výstavy, která nese silný společensko-historický náboj, návštěvníky seznámí nejen s tvorbou významného německého umělce, rodáka z Vitošova na Zábřežsku, ale přiblíží rovněž osudy jeho rodiny, která prožila poválečné vysídlení německého obyvatelstva. Komentovanou prohlídku  povedou kurátorky výstavy Mgr. Kristina Lipenská a Mgr. Michaela Kollerová před originály v Hollarově galerii.                                                                           

Vstupné je 30 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

Prázdninový den s pohádkou

10. 8. 2019 od 9.30 do 17 hodin

Lovecko-lesnické muzeum Úsov

Pro návštěvníky budou po celý den připraveny kostýmované prohlídky s krátkými úryvky z pohádek. Program bude zpestřen veselou hranou pohádkou Honza a drak v podání Hladového divadélka z Úsova. Nebude chybět interaktivní výstava Putování středověkem, Strašidelný labyrint, Hádanky pánů z Vlašimi, střílení z kuší, kolotoč a mnoho dalších aktivit pro malé i velké návštěvníky.                                                                                                                    

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

Na výstavách a akcích budou pořizovány fotografie a obrazová dokumentace pro dokumentační a propagační účely VM Šumperk.

 

 

 

 

 

 

 

Prázdninový den

25. 7. 2019 od 9 do 16 hodin                                                                                 

Muzeum Šumperk (Pavlinin dvůr)

Ani letos nepřijdou návštěvníci šumperského muzea o tradiční prázdninové radovánky. V Pavlínině dvoře budou od 9 do 16 hodin rozmístěna stanoviště inspirovaná aktuálními výstavami. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit, 25. července u nás nesmí chybět.      

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 2 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

Diether F. Domes: odsunutý rodák

19. 7. - 8. 9. 2019

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Na prázdninové období připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku výstavu německého skláře, malíře a kreslíře Diethera F. Domese, který se narodil v roce 1939 do rodiny německého učitele ve Vitošově na Zábřežsku a jako šestiletý zažil vysídlení německého obyvatelstva. Působil v okolí Bodamského jezera, kde se prosadil jako autor řady uměleckých realizací ve veřejném prostoru. Vyhledávány byly zejména jeho návrhy vitráží pro moderní chrámové stavby. Na pozadí důkladné studie umělcova dětství na Zábřežsku před očima návštěvníka výstavy ožívají válečné a poválečné události v regionu. Výstava tak nezůstává jen u připomenutí života a díla významného rodáka při příležitosti nedožitých 80. narozenin umělce, ale přináší též zajímavou sondu do této komplikované a diskutované kapitoly regionálních novodobých dějin.

Výstavu finančně podpořily: Česko-německý fond budoucnosti, Svaz Němců Severní Morava-Orlické hory, z.s. a společnost VÁPENKA VITOŠOV s.r.o.

Výstava je pořádána ve spolupráci se synem autora Timem Domesem, obcí Hrabová a Farním sborem Českobratrské církve evangelické v Hrabové.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 6 let zdarma

Pozvánka na výukový program.

Komentovaná prohlídka: Diether F. Domes: odsunutý rodák - 20. 8. 2019 v 17 hodin.

Výtvarná dílna: Diether F. Domes: odsunutý rodák - 28. 8. 2019 od 15.00 do 16.30 hodin.

 

Skotačící svět Zdeňka Malce

17. 7. – 8. 9. 2019                                                                                                        

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Výstava fotografií je výběrem z humorně laděné části tvorby autora – postřehů z ulice i přírody, situací, kolem kterých většina prochází bez povšimnutí. Původní soubor z výstavy „Anglie a Skotsko plačící i skotačící“ byl doplněn fotografiemi ze série výstav „Jak jsem hledal Evropu“, ale i snímky dosud nepublikovanými. Fotografie, některé doprovázené textem, aspirují na označení „fotovtip“ a jistě pobaví všechny generace i pohlaví – a možná i ty největší škarohlídy.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Virtuální realita

1. 7. - 1. 9. 2019

Muzeum Šumperk (přednáškový sál)

O prázdninách si mohou fanoušci moderních technologií opět vyzkoušet virtuální realitu. Ta jim nabízí poznání i zábavu. Zvolit si mohou jak „seriózní“ prohlídky vybraných muzejních expozic, tak i několik zábavných her. Navíc v přednáškovém sále, kde je virtuální realita umístěna, je po celé léto příjemná teplota.

Vstupné: 20 Kč, vhodné pro děti nad 11 let

 

 

 

 

 

 

 

Velká dopravní herna

28. 6. – 4. 9. 2019

Muzeum Zábřeh

Auta, vláčky, letadla – to bude ale legranda! Muzeum Zábřeh připravuje na prázdninové dny velkou dopravní hernu. Pokud si ovšem myslíte, že si pouze prohlédnete exponáty „za sklem“ a půjdete domů, jste na omylu. Převážná část výstavy je pojatá interaktivně a obsahuje mnoho her a aktivit s dopravní tematikou. Návštěvníci zde dokonce najdou i model kokpitu, ve kterém si budou moci vyzkoušet, jak těžké (nebo lehké?) je pilotovat opravdové letadlo. Na své si však přijdou nejen děti, výstavu si jistě užijí i rodiče, kteří mohou obdivovat propracovanost vystavených modelů.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Loutky a maňásci

plakát výstavy27. 6. – prodlouženo do 3. 11. 2019

 

Muzeum Mohelnice

Česká rodinná loutková divadla z 20.–30. let 20. století ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček se představí v mohelnickém muzeu. Rodinná divadla byla fenoménem první poloviny 20. století a výstava prezentuje kulisy, dekorace a loutky české provenience, které byly vyráběny průmyslově. Na navrhování loutek, loutkových divadel i dekorací se podíleli přední čeští výtvarní umělci. Loutkové divadlo s původními kulisami a dekoracemi malíře a scénografa Karla Štapfera z roku 1928 nebo divadlo patřící ilustrátorovi Adolfu Kašparovi s jeho originálními malovanými kulisami zaujme určitě nejen děti. Návštěvníci uvidí i tzv. Alšovy loutky, které byly velmi oblíbené a jež vyráběla firma Antonína Münzberga v Praze. Chybět nebudou ani maňáskové loutky. Jak se vodí loutky a hraje divadlo, si budou moci děti a dospělí vyzkoušet také sami.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

Pozvánka na výstavu s programem pro děti. 

 

 

 

 

 

Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme… aneb Pomocníci v kuchyni

27. 6. - 11. 9. 2019

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Jak vypadaly první hrnce? Změnila se nějak vařečka? Víte, kdy vznikl otvírák na konzervy? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavostí z historie kuchyňských pomocníků najdete na výstavě ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Na výstavě jsou k vidění interiéry historických kuchyní, ale především je představen vývoj kuchyňského nádobí, náčiní, mechanických i elektrických přístrojů, které hospodyňka potřebovala k přípravě pokrmů. Nechybí ani kolekce zástěrek a užitkového textilu, který k vaření neodmyslitelně patří.

Vernisáž výstavy se uskuteční 27. 6. v 17 hodin.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Pozvánka na výstavu s programem pro děti.

 

 

 

 

 

Mohelnická muzejní noc

21. 6. 2019 od 18 hod. do 22 hod.

Muzeum Mohelnice

V pátek 21. června se od 18.00 do 22.00 hodin uskuteční v pořadí již čtvrtá Mohelnická muzejní noc. Součástí programu bude doprovodná prezentace obrazového materiálu s výkladem k výstavě Šumpersko v období první republiky (1918–1938). Dále se budou konat komentované prohlídky stálých expozic.

Vstupné: 40 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Starý Šumperk

14. 6. – prodlouženo do 8. 9. 2019

Muzeum Šumperk, Rytířský sál

 

 

Výstava představuje základní fotografie historického vzhledu Šumperka, které jsou ve sbírkovém fondu šumperského muzea. Celkem 224 reprodukovaných fotografií je prezentováno chronologicky po osmi v jednotlivých lokalitách. Výstava je doplněna modely a domovními znameními. Pro potřeby žáků 5.–7. tříd základních škol je připraven pracovní list zaměřený na nově získané znalosti o městě.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Muzejní noc 2019 - Noční cesta za poznáním pro malé i velké

Sobota 8. 6. 2019 od 19 hod. do 23 hod.

Muzeum Šumperk, areál Pavlínina dvora

Muzeum Šumperk bude i letos součástí festivalu muzejních nocí. V pořadí třináctý ročník proběhne již tradičně v areálu Pavlínina dvora a tentokrát bude připraven také program pro děti. Velká prázdninová herna nabídne speciálně pro tuto příležitost nachystanou dobrodružnou cestu za pokladem v podobě sladké odměny. Nebude chybět ani oblíbená virtuální realita, a pokud počasí dovolí, tak ani táborák.

Mottem letošní Muzejní noci je Sókratův citát „Poznání je neskonale cennější než všechny požitky světa“. Pro návštěvníky tedy bude připravena nejenom cesta za pokladem, ale také právě za poznáním. Stálou muzejní expozici i všechny krátkodobé výstavy – Příběhy apoštolů a evangelistů, České století v komiksu a V rukou restaurátora – během večera oživí nejrůznější historické úkoly a hádanky včetně ukázky konzervátorských prací.

 Vstupné: 50 Kč, děti do 4 let zdarma

 

 

 

 

 

Příběhy apoštolů a evangelistů ve výtvarném umění

4. 6. 2019 v 17 hodin

Muzeum Šumperk, Výstavní síň

Komentovaná prohlídka Vás seznámí s legendárními životy apoštolů a evangelistů i jejich ikonografií ve výtvarném umění a zároveň přiblíží cennou pozdně barokní sochařskou kolekci dřevořezeb v životní velikosti, kterou je možné spatřit na krátký čas opět kompletní.

Komentovaná prohlídka proběhne ve Výstavní síni s kurátorkou výstavy Mgr. Lenkou Müllerovou.

Vstupné je 40 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

 

První muzejní noc v Muzeu Zábřeh

31. 5. 2019 od 18 do 21 hodin

Muzeum Zábřeh

První muzejní noc v Muzeu Zábřeh se ponese v duchu elegance 20. století. Muzeum se k večernímu programu otevře v 18 hodin. Návštěvníky čeká zejména módní přehlídka společenských šatů shromážděných v muzeu na základě spolupráce se zábřežskou veřejností a prohlídka výstavy Dámy a pánové, do gala! Otevřeny budou i obě expozice muzea, které při této příležitosti doplní poznávací soutěže, hry a tvoření.

 

Vstupné je 30 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

Pravěký den

23. 5. 2019 od 9 do 16 hodin

Muzeum Mohelnice

Ve čtvrtek 23. května ožijí venkovní i vnitřní prostory muzea v Mohelnici archeologií. Na jednotlivých stanovištích budou mít malí i velcí návštěvníci možnost vyzkoušet si různé pravěké dovednosti či techniky. Otestují ostrost pazourkových nožů a vyzkoušejí mnoho pravěkých řemesel, jako je mletí obilí, tkaní látek na vertikálním stavu nebo broušení a vrtání kamenných nástrojů. Na ohništi se navíc budou péct obilné placky či jiné pravěké pochutiny. K dispozici bude pravěká herna a expozice Pravěk Mohelnicka s doprovodem archeologa Vlastivědného muzea v Šumperku, kde se při komentované prohlídce dozvíte také mnoho o způsobu života pravěkých lidí a o pozůstatcích pravěkého osídlení v regionu. Zažijte s námi den v pravěku! 

                                                                          

Vstupné je 40 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

Hafan 2019

19. 5. 2019 od 13.00 hodin

Muzeum Šumperk, areál Pavlínina dvora

Šumperský hafan je akce pro všechny pejsky a jejich pánečky, kde se nehledí na průkazy původu ani na krásu podle standardů.

 Příhláška Hafan 2019 (xls) - Příhláška Hafan 2019 (pdf) - Soutěžní ŕád (pdf)

Tabulku je nutno stáhnout do počítače, nelze vyplnit na internetu. Po otevření tabulky v excelu se musí povolit úpravy, tlačítko nahoře. Přihláška v PDF se vyplňuje ručně.

Šumperský hafan zve již po jedenácté všechny milovníky psů a samozřejmě i jejich čtyřnohé kamarády k přátelskému soutěžení o hrdý titul. Akce se bude konat v neděli 19. května 2019 od 13 hodin na tradičním místě – v areálu Pavlínina dvora v Šumperku. Přejímka soutěžících psů proběhne od 12.00 do 12.45 hodin. Kromě hlavní soutěže nebude chybět ani juniorhandling, tedy psí výstava pro děti, soutěž v kostýmech nebo překážková dráha.

Pořadatelem Šumperského hafana je Vlastivědné muzeum v Šumperku, patronkou akce bude tradičně paní baronka Karla Mornstein-Zierotin a ceny pro psí vítěze opět zajišťuje Akva-Zoo Rataj.

Přihlášky jsou dostupné na webových stránkách Vlastivědného muzea v Šumperku www.muzeum-sumperk.cz nebo na fb profilu https://www.facebook.com/Sumpersky.hafan/, popřípadě také v pokladně šumperského muzea.

Vstupné: 30 Kč, děti do 3 let zdarma, registrační poplatek 50 Kč (za každého soutěžícího psa). 

 

Muzejní noc v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích

18. května 2019 od 18 do 22 hodin

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

V 18 hodin se bude konat autorské čtení Miroslava Demela a Hany Jílkové, vstup zdarma.

Zdarma bude také otevřena stálá expozice Život a dílo Adolfa Kašpara.

 

Máte-li zájem o komentovanou prohlídku, kontaktujte, prosím, paní Lenku Heinrichovou na e-mailu pamatnik.lostice (@) muzeum-sumperk.cz.

 

 

 

 

 

 

 

Souvky – makrofotografie svědků doby ledové

28. 5. – 14. 7. 2019

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

V Minigalerii zábřežského muzea mohou návštěvníci zhlédnout zajímavou fotografickou výstavu na téma „Souvky – makrofotografie svědků doby ledové“. Výstavu tvoří makrofotografie sbírkových předmětů ze šumperského geologického depozitáře, konkrétně souvků, což jsou horniny přisunuté ledovcem během poslední a předposlední doby ledové. Jsou zde nafoceny severské žuly, pískovce z Baltského moře nebo například vyleštěné Beyrichovy vápence se zkamenělinami.                                                                                                                         

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Vycházka za lišejníky a mechorosty na Klepáč

18. května 2019

Muzeum Šumperk

V sobotu 18. května 2019 se uskuteční již pátá vycházka za lišejníky a mechorosty. Naším cílem budou sutě na jihovýchodních svazích Klepáče (Klepého, 1144 m n. m.) v pohoří Králického Sněžníku. Sraz účastníků je v 10.00 hod. na parkovišti pod Klepáčem (GPS 50°8'40.079"N, 16°47'32.037"E). Nejbližší vlaková stanice v Červeném Potoce je vzdálená cca 6 km, proto je výhodná přeprava vlastními auty. Bližší informace budou sděleny přihlášeným účastníkům.

V případě extrémně nepříznivého počasí bude akce zrušena, což bude přihlášeným účastníkům sděleno telefonicky nebo mailem. Z toho důvodu prosíme zájemce o exkurzi, aby zasílali své přihlášky (s uvedením e-mailové adresy a telefonního čísla) na adresy halda (@) jjh.cz, magda.zmrhalova (@) muzeum-sumperk.cz, případně se hlásili telefonicky na čísla 607730832, 583363070, 583363077. Exkurzi povedou J. Halda (Univerzita Hradec Králové) a M. Zmrhalová (Vlastivědné muzeum v Šumperku).

Vycházka se koná v rámci Dne muzeí a účast na ní není zpoplatněna.

 

 

 

 

Velká prázdninová herna

17. 5. – prodlouženo do 6. 10. 2019

Muzeum Šumperk (Muzejíčko)

Prázdniny sice skončily, ale zábava a poučení v Muzejíčku ne! Děti i dospělí si mohou vyzkoušet svoji šikovnost i důvtip na zbrusu nových, ale i těch časem ověřených aktivitách. Velká letní herna je kombinací stolních her, skládaček a hlavolamů. Novinkou je dobrodružná cesta za pokladem. Podaří se Vám překonat řeku plnou nebezpečí a otevřít tajemný trezor?                                                                                              

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 2 let zdarma

 

Virtuální realita

V šumperském muzeu si mohou fanoušci moderních technologií opět vyzkoušet virtuální realitu. Ta jim nabízí poznání i zábavu. Zvolit si mohou jak „seriózní“ prohlídky vybraných muzejních expozic, tak i několik zábavných her. Virtuální realita je umístěna v přednáškovém sále.

Z technických důvodů bude virtuální realita v přednáškovém sále dne 13. září a 14. září celý den uzavřena.

Vstupné: 20 Kč, vhodné pro děti od 11 let

 

 

 

 

 

 

 

O poklad paní Magdaleny 2019

16. května

Muzeum Zábřeh

Zábřežské muzeum ve čtvrtek 16. května přivítá již 6. ročník vlastivědné soutěže pro týmy žáků 5. ročníku ze základních škol města a blízkého okolí. Pro všechny účastníky si na celé dopoledne přichystal kolektiv autorů pod vedením Jaroslava Víta ze ZŠ Boženy Němcové množství historických a regionálních úkolů, kdy cestou k úspěchu nemusejí být jen znalosti ze školních lavic, ale také dobrý postřeh, zručnost a především týmová spolupráce. Celá soutěž není jenom o vyplňování soutěžních protokolů, ale je to i návštěva architektonických památek města. Další úkoly jsou směřovány k tradicím, mluvě či gastronomii. Ale to bychom předbíhali. Těšíme se na všechny soutěžící, kteří se pokusí najít poklad paní Magdaleny.

Pohádkový den 2019

11. května 2019

LOVECKO-LESNICKÉ MUZEUM V ÚSOVĚ

Druhá květnová sobota se na Úsově ponese v pohádkovém duchu. Zámkem Vás budou provázet rozličné pohádkové bytosti, a to každou půlhodinu od 9.00 až do 16.30 hodin. Během prohlídky se návštěvníci setkají např. s panem králem, čarodějnicí Zlomírou, Křemílkem a Vochomůrkou, vodníkem Volšovečkem a také s ospalou princeznou. Zavítá k nám i návštěva ze školy kouzel Harryho Pottera. Na nádvoří mohou odvážlivci vyzkoušet Hádanky pánů z Vlašimi nebo Strašidelný labyrint a interaktivní expozici Putování středověkem.

 

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Stezka života

2. 5. – 16. 6. 2019

Muzeum Šumperk, Galerie mladých

Výstava je osobním svědectvím autorky. Eva Benová ve své tvorbě objevuje staré, ale stále živé pravdy o Bohu a jeho lásce k člověku.

 

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Cestovatelská beseda: Lotyšsko – neznámá země u Baltu

3. 4. 2019 v 17 hodin

Muzeum Mohelnice

Lotyšsko je nepříliš vzdálenou zemí, přesto o ní máme překvapivě malé povědomí. Cestovatelská beseda nabídne formou promítání fotografií a dalších materiálů vhled do její barvité historie, tajů nevšední severské přírody, málo známých památek či překvapivých zajímavostí, včetně místních jídel a pro našince netradičních zvyků. Popíše však také současné životní poměry, politickou situaci, problematiku soužití s výraznou ruskou menšinou nebo kulturní a historické vztahy k Česku. Besedu povede Jakub Halama.

Vstupné je 30 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v Památníku Adolfa Kašpara

17. 4. 2019

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Ve středu 17. dubna od 9 do 14 hodin se v Památníku A. Kašpara bude konat tradiční velikonoční tvoření. Připraven bude program pro děti i dospělé, a to včetně pletení pomlázek nebo výroby velikonoční dekorace.               

Vstupné je 30 Kč jednotné, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pálení čarodějnic

28. 4. 2019 v 15 hodin

Muzeum Šumperk, areál Pavlínina dvora

O posledním dubnovém víkendu se na nádvoří šumperského muzea uskuteční již tradiční pálení čarodějnic. Na malé i velké návštěvníky budou čekat soutěže, různé hry i tvoření. Nebude chybět ani čarodějnický rej a samozřejmostí bude i slavnostní vatra. Pro návštěvníky, kteří dorazí v kostýmu, bude připravena malá odměna. 

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 2 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

Dámy a pánové, do gala!

25. 4. (vernisáž v 17 hod.) – 23. 6. 2019

 Muzeum Zábřeh                                         

V čem jsme se „nesli“ do tanečních, na plesy nebo do divadla v minulém století? To zjistíte na výstavě Dámy a pánové, do gala!, která je přehlídkou společenské módy 20. století na Zábřežsku. Výstava je výsledkem spolupráce muzea s veřejností a vznikla díky ochotě těch, kteří si šaty uschovali a laskavě je zapůjčili zábřežskému muzeu pro tuto příležitost.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v muzeu 2019

18. 4. 2019 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

O Zeleném čtvrtku, který letos připadne na 18. dubna, v muzeu společně oslavíme svátky jara. Návštěvníci se mohou těšit na spoustu tradičních zvyků a tvoření, mimo jiné pečení perníčků, zdobení kraslic nebo pletení pomlázky. Během velikonočního tvoření bude návštěvníkům otevřena i výstava Retrogaming, kde si budou moci zahrát kultovní počítačové hry 80. a 90. let.

Vstupné je 40 Kč jednotné, děti do 2 let (jednotlivě) zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

TOP