Jiří Brdečka a jeho svět

1. 11. – 3. 2. 2019

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Výstava pořádaná v rámci 14. ročníku šumperského literárního a filmového festivalu Město čte knihu představuje tvorbu jedné z nejvýraznějších osobností české kinematografie Jiřího Brdečky. Všímá si však také Brdečky kreslíře, spisovatele a ilustrátora. Spolupracoval s Janem Werichem, Jiřím Trnkou či Oldřichem Lipským. Scenáristicky se podílel na snímcích, které jsou zlatým písmem vyryty mezi poklady českého filmu, jako jsou Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Až přijde kocour nebo Císařův pekař – Pekařův císař. Nezapomenutelně je navždy spojen s postavou Limonádového Joa. Ten se nejdříve objevil na stránkách časopisu, potom se vydal na divadelní prkna, kde má úspěchy dodnes. Krátce nato vyšel jako román, který Brdečka sám ilustroval. Parodický film Limonádový Joe aneb Koňská opera, na kterém se Brdečka podílel také jako spoluautor návrhů kostýmů a textař písní, u publika doslova zlidověl. Brdečkovy poetické animované filmy získaly mimořádný ohlas i ve světě. Ve studiu Bratři v triku vytvářel kultivovaný protipól k americkým filmům ve stylu Walta Disneyho. Výstava vznikla díky spolupráci s dcerou autora, spisovatelkou Terezou Brdečkovou. Jako doprovodný program nabízíme komentované prohlídky a výtvarné dílny pro děti z mateřských a základních škol i pro studenty škol středních. Budete-li mít o muzejní programy zájem, objednejte se, prosím, předem na e-mailu: kristina.lipenska@muzeum-sumperk.cz nebo telefonu: 583 363 087. Zahájení výstavy 1. 11. 2018 v 17.00 hodin – z knihy J. Brdečky Kresba slovem, slovo kresbou čtou studenti Gymnázia Šumperk.

Vernisáž výstavy se uskuteční 1. 11. v 17 hodin.

Vážené paní učitelky, vážení páni učitelé,

obracíme se na Vás s nabídkou muzejních programů k výstavě Jiří Brdečka a jeho svět, která je v šumperském muzeu uspořádána jako součást festivalu Město čte knihu 2018. Do festivalového programu se mnoho škol v regionu zapojilo, možná jste právě i Vy se svými žáky do festivalového dění přispěli. Chceme proto Vás a Vaše žáky pozvat na prohlídku výstavy, která k dílu J. Brdečky přináší řadu autentických materiálů, jež napomohou Vašim žákům přiblížit tuto ikonu českého filmu.

Instalace návštěvníky provádí neuvěřitelně širokým spektrem Brdečkovy tvorby od režie animovaných filmů přes kresbu, kreslené anekdoty a knižní ilustraci, psaní knih a filmových scénářů až po odborné poradenství z oblasti dějin divokého západu a navrhování kostýmů pro film Limonádový Joe. Současně jsou sledovány kořeny Brdečkova nadšení pro western a filmové padouchy.

Přiblížímesi zástupce známých českých filmů, na kterých se Brdečka jako scenárista podílel. Děti mohou zachránit plyšové pejsky a ukrýt je před nenasytnou Adélou, která ještě nevečeřela. Ozdobou výstavy je alchymistická dílna upomínající na film Císařův pekař – Pekařův císař. Kostýmy z inscenace Limonádový Joe ze šumperského divadla připomínají, že Limonádník se mimo slavnou filmovou parodii z roku 1964 objevil již mnohem dříve v časopiseckých povídkách, na divadelních prknech a na stránkách románu, který si
Brdečka sám ilustroval. Podíváme se na nejoceňovanější Brdečkův animovaný film a na závěr máme připravenu výtvarnou dílnu.

Výukové programy rádi přizpůsobíme věku dětí. Vhodné jsou pro všechny věkové kategorie.

Cena:
Interaktivní program s výtvarnou dílnou pro MŠ, ZŠ:
Jednotná cena 30,- Kč
Pedagogický doprovod vstup zdarma

Výukový program pro středoškoláky:
Jednotné vstupné 15,- Kč
Pedagogický doprovod vstup zdarma

Nabízené muzejní programy budou probíhat až do 1. února 2019.

V případě zájmu o interaktivní program s výtvarnou dílnou nebo výukový program pro středoškoláky se prosím předem objednejte u Mgr. Kristiny Lipenské na e-mailu kristina.lipenska@muzeum-sumperk.cz nebo na telefonním čísle 583 363 087.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu!