Šumpersko v období první republiky (1918–1938)

6. 9. 27. 1. 2019

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Výstava připravená u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu provede návštěvníky obdobím dvacetiletého trvání první republiky s přihlédnutím k regionálnímu vývoji. Začátek výstavy připomíná poslední rok první světové války a místní události následující bezprostředně po 28. říjnu 1918. Dále návštěvníci uvidí četné dobové dvou- i trojrozměrné exponáty dokládající hospodářský, politický, společenský i každodenní život regionu a jeho obyvatel. Množství fotografií zachycujících tehdejší události i podobu měst a obcí je zpřístupněno formou promítání digitálních kopií. Dopady hospodářské krize ve 30. letech, ale i obecně nejednoduché soužití obou národnostních skupin, české a německé, vedly nakonec spolu s dalšími faktory k tragickému konci státu. Závěr výstavy tedy patří okolnostem Mnichovské dohody a odstupu pohraničí českých zemí Německu v roce 1938. Výstava tak zároveň připomíná i 80. výročí těchto v naší historii dosti pohnutých událostí. U příležitosti výstavy bude vydán katalog shrnující texty k jednotlivým dílčím tématům a doprovázený snímky nejatraktivnějších či dané dílčí téma nejlépe vystihujících sbírkových předmětů. Výstava vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Olomouckého kraje. K výstavě Vám nabízíme možnost objednat si komentovanou prohlídku. Máte-li o naši nabídku zájem, pište, prosím, na e-mail: michaela.kollerova@muzeum-sumperk.cz.

Vernisáž se uskuteční 6. 9. v 17 hodin.