Jak semena putují krajinou

1. 2. – 8. 4. 2018

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Výstava představuje mechanismy, jejichž pomocí se rostliny šíří do svého blízkého okolí i na velmi vzdálená území. Rostliny v rámci přežití druhu obsazují nová vhodná stanoviště, kam se dostávají náhodně (pasivním přenosem vodou, vzdušnými proudy, živočichy) nebo aktivním samošířením (např. vymrštěním semen rostlinou). Na příkladech 50 druhů chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš, z nichž mnohé rostou také v Hrubém Jeseníku, jsou představeny způsoby šíření semen a plodů. Rozmanitost jejich tvarů, barev a velikosti i způsobů šíření rostlin přibližují návštěvníkům makrofotografie semen a fotografie jejich matečných rostlin. Fotografie jsou doplněny vzorky semen a plodů a dalším herbářovým materiálem. Pro děti od předškolního věku a studenty i dospělé je připraven doprovodný program. Autorkou výstavy je Ludmila Harčariková z Krkonošského národního parku.

O výstavě (PDF)