Pieta na návsi
- Aktualizováno: 13. 8. 2019 11:20
- Zobrazeno: 7667
Police, kříž s Pietou, na návsi, 1843
Na dvou stupních je osazen masivní sokl obdélného půdorysu, v horní části odstupněný, na přední straně reliéf s nástroji mučení Krista (v proutěném koši důtky, hřeby, kladivo a kleště, diagonálně pak je kopí a hubka na tyči). Na sokl nasedá hranolový podstavec, který je zdobený reliéfy – v čelní straně je mělké obdélné nice sv. Florián. Nika je z obou stran lemována pilastrem s dekorem palmových ratolestí, pilastry podpírají klasicistní trojúhelníkový štít. Na pravé straně podstavce je reliéf s sv. Gotthardem a vlevo reliéf se sv. Janem Nepomuckým. Navazuje hranolový dřík, dole rozšířený do volut a zdobený volutovým vlysem, mezi volutami je kruhový medailón – ozdobná písmena IHS, pod nimi srdce probodnuté třemi hřeby, a to celé je v kotouči obklopeném plameny. Na dříku je z čelní strany v mělké nice reliéf modlícího se Krista v zahradě getsemanské, nad ním je anděl, který drží kalich. Na levé straně dříku je rytý text: Cÿrill Kutzer Bildhauer von Loschitz fertigt 1843. Vpravo text: Diese Stasch errichten die (nečitelné) von hier Anna Hloch Karl Hloch Nro=6 Egidy Holch u. sein Ehweil(?) Josepha Nro =42. Vrchol tvoří jednoduchý kříž, u jeho paty je sousoší piety, Panna Marie má srdce probodnuté sedmi meči. Sousoší je propracováno do detailů.
STAV: dobrý, restaurováno
MATERIÁL: pískovec
Literatura a odkazy:
Autorem je loštický sochař Cyril Kutzer, náleží do známé rodiny Kutzerů (bratr Bernharda Kutzera, řezbáře a sochaře, učil se v jeho dílně, která byla významná v 19.století v regionu severní Moravy a Slezska).
Kříž je zapsaný v Seznamu nemovitých kulturních památek okresu Šumperk pod číslem 2144. Kvalitní sochařská práce z 1. poloviny 19. století. Hodnotu zvyšuje signatura umělce a jména donátorů.
Fotografie ze dne 19.7.2007, Jaromír Mašek.