Renesanční křtitelnice z Maršíkova
- Aktualizováno: 13. 11. 2020 8:46
- Zobrazeno: 1148
Inv. č. H 24873, sbírka šumperského muzea v Šumperku, podsbírka historická.
V malebném údolí řeky Desné byly na počátku 17. století postaveny dva menší dřevěné kostelíky v Maršíkově a Žárové, jež jsou vzácným dokladem lidového stavitelství na severní Moravě. A právě z maršíkovského kostela sv. Michaela pochází dřevěná polychromovaná křtitelnice, která podává svědectví o původním kostelním mobiliáři a zároveň ztělesňuje renesanční umělecké řemeslo našeho regionu.
Křtitelnice byla součástí kostelního vybavení pravděpodobně až do počátku 20. století. V roce 1901 byla zapsána do sbírek městského německého muzea, které založil Johann Hönig, šumperský obchodník s textilem. Tímto činem byla křtitelnice uchráněna před případných odcizením či devastací. Již v této době patřila k nejvzácnějším předmětům sbírek a mezi sbírkové dominanty patří stále. Při návštěvě stálé expozice šumperského muzea je nepřehlédnutelná. Její celková výška je úctyhodných 210 cm, v průměru měří 70 cm.
Kromě stálé expozice Muzea Šumperk si křtitelnici můžete prohlédnout i na webu: www.3dsbirky.cz a www.esbirky.cz.
Více informací naleznete zde: KIRKOSOVÁ, L.: Maršíkovský klenot renesančního řemesla. In: BÉM, M. (red.): Svědkové starých časů. Olomouc 2015, s. 232–233.
Křtitelnice z Maršíkova, polychromovaná dřevořezba, 1615. Foto VMŠ, P. Rozsíval.
Lenka Müllerová
historička umění, kurátorka podsbírek výtvarného umění VM v Šumperku